شما برای سفید کردن دندان ها سراغ کدام روش سفید کردن دندان ها می روید؟ لمینت یا ونیر کامپوزیت یا بلیچینگ؟ تفاوت این روش ها چیست؟ مزایا و معایب هرکدام را بخوانید!

روش‌های سفید کردن دندان کدامند؟


برای سفید کردن دندان می توانید از روش هایی طبیعی با موادی که دسترسی به آنها آسان است نیز استفاده کنید. اما در برخی موارد ممکن است زردی دندان‌ها به حدی باشد که برای سفید کردن آن‌ها نیاز به درمان‌های اساسی‌تری داشته باشید. به طور کلی 3 روش اصلی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد که این سه روش به شرح زیر می‌باشند:

 • بلیچینگ دندان
 • ونیر کامپوزیت دندان
 • لمینت دندان

هر یک از این روش‌ها به نوبه خود دارای مزایای بسیار زیادی هستند و انتخاب یکی از این روش‌ها به عنوان بهترین روش کار چندان ساده‌ای نیست. در ادامه به معرفی بیشتر این سه روش خواهیم پرداخت:

سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ یعنی سفید کردن دندان‌ها به وسیله مواد خاص اکسید کننده مثل پراکسید هیدروژن.

مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‏‌های مینایی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن‌تر می شود.


در این مورد این مقاله را هم مطالعه کنید: همه چیز درباره بلیچینگ


تاثیر بلیچینگ


دو روش کلی برای سفید کردن دندان با روش بلیچینگ وجود دارد:

 در روش اول بیمار می تواند در منزل بعد از قالب گیری توسط دندانپزشک و درست کردن قالب‌هایی متناسب با قوس فکی و آموزش نحوه استفاده آن، ماده مؤثر را درون قالب قرار داده و بر روی دندان ها به مدت معینی در طول روز قرار دهد. این روش بین یک تا چهار هفته و بطور میانگین سه هفته طول می کشد و پس از طی این مدت، دندان ها درجاتی سفیدتر می شوند.

روش دوم: در مطب دندانپزشک با انواع دستگاههای تاباننده نور بر روی ماده مؤثر سفید کننده که حاوی گیرنده های نوری است عمل سفید کردن دندان ها را انجام می دهد.

نوع دیگر سفید کردن دندان ها در مطب، بدون کاربرد دستگاههای مولد نور یا لیزر است که صرفاً ماده مؤثر سفید کننده پس از آماده سازی، بر روی دندان ها قرار گرفته و در مدت زمان کمتر از یک ساعت، اثر سفیدکنندگی خود را اعمال می نماید. در روشهای سفید کردن دندان ها در مطب، ممکن است نیازبه تکرار درمان در یک یا چند جلسه دیگر باشد و در همان جلسه اول نتیجه مطلوب حاصل نشود.

بلیچینگ قیمت

مزایا و معایب بلیچینگ:

بلیچینگ برای سفید کردن دندان نیازی به تراش دندان ندارد و شکل اولیه دندان حفظ می شود. اما این مورد می‌تواند جزو معایب هم محسوب می‌شود. یعنی شکل دندان ها در صورت وجود فاصله یا شکستگی، اصلاح نمی‌شود.

همچنین در برخی از نقاط یا نواحی رنگ پریده بر روی سطح دندان که به دلیل مشکلات ساختاری در مراحل تشکیل دندان بوجود آمده است یا نشان دهنده مراحل اولیه پوسیدگی دندانی است یا نواحی رنگی به دلایل مشکلات و شرایط حین رشد بیمار، از این روش درمانی نمی توان بهره برد.

از طرف دیگر سفید شدن و تغییر رنگ دندان ماندگار نیست و بعد از مدتی، رنگ دندان به رنگ اولیه آن نزدیک می شود.

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت روشی برای اصلاح طرح لبخند با مواد همرنگ دندان بصورت محافظه کارانه می باشد که مانند خمیری نازک روی سطح جلویی دندان توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مالیده و سپس فرم و شکل داده می شود.

کامپوزیت دندان در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود و هزینه کمتری نسبت به لمینت‌های دندانی دارند. تبحر دندانپزشکی که دندان‌های شما را کامپوزیت می‌کند و همچنین مرغوب بودن برند کامپوزیت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند تاثیر به سزایی بر زیبایی دندان‌های شما و همچنین سالم ماندن لایه زیرین داشته باشد.

تاثیر کامپوزیت

مزایای ونیر کامپوزیت دندان

 • هزینه کمتر نسبت به لمینت دندان
 • ساخته شدن سریع ونیر کامپوزیت‌ها در یک جلسه
 • عدم نیاز به تراشیدن دندان‌ها
 • اگر به درستی انجام شود از دندان‌ها محافظت می‌کند.

معایب کامپوزیت دندان

 • با توجه به مواد رزین کامپوزیت، کامپوزیت دندان می تواند لکه دار شود به خصوص اگر رژیم غذایی شما شامل مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی باشد.
 • طول عمر کامپوزیت دندان از روش مشابه آن یعنی لمینت دندان، کمتر می باشد.
 • به دلیل اینکه در طی مراحل کامپوزیت دندان، دندان ها تراشیده نمی شوند، ممکن است نتیجه‌ی نهایی کامپوزیت کمی برجسته باشد.

لمینت دندان

یکی از روش های سفید کردن دندان ها لمینت کردن آن هاست:

لمینت یا ونیر پرسلن (Porcelain Veneers) یک لایه دندانی نازک (ونیر دندان یاDental Veneers) است که به منظور زیبایی لبخند و یا ترمیم برخی از عیوب ظاهری دندان‌ها به صورت اختصاصی بر اساس قالب تهیه شده از دندان‌های شخص ساخته و روی دندان‌ها نصب می‌شود. این ونیر دندان توسط یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان به سطح جلوی دندان‌ها متصل می‌شود.

لمینت دندان چگونه انجام می شود

مزایای لمینت کردن دندان‌ها

هر روش درمانی و ترمیمی مزایا و معایب خاص خودش را دارد. برای مزایای زیباسازی دندان‌ها با روش لمینت موارد زیر را می‌توان عنوان کرد:

 • زیبایی چشمگیر و طبیعی
 • مقاومت بسیار بالا
 • بدون نیاز به بی‌حسی
 • انجام درمان تنها در ۲ جلسه

انتخاب رنگ لمینت

معایب لمینت دندان

 • احتمال جدا شدن از دندان: در صورتی که کیفیت چسب استفاده شده مناسب نباشد، دندانپزشک تبحر لازم را نداشته باشد یا بیمار از لمینت مراقبت نکند، امکان جدایی لمینت و نیاز به حضور مجدد در مطب دندانپزشکی می‌باشد.
 • غیرقابل بازگشت بودن: به دلیل تراشیده شدن روی دندان امکان برگشتن به حالت اول ممکن نیست. ( امکان برداشتن لمینت)
 • نیازمند مراقبت مانند دندان طبیعی: نوشابه گازدار، قهوه، سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود که می‌بایست با مسواک، نخ دندان و… از آنها مراقبت کرد.

سفید کردن دندان با لمینت