درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان، خارج کردن عصب دندان، تمیز کردن داخل کانال دندان و پر کردن آن با مواد مخصوص می باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، این مقاله را مطالعه کنید.

درمان ریشه دندان

هنگامی که پوسیدگی دندان عمیق شود میکروب های ناشی از پوسیدگی از مینا و عاج دندان عبور کرده و خود را به داخلی ترین بخش دندان که حاوی اعصاب است و پالپ دندان نامیده می شود می رساند و پالپ دچار التهاب و عفونت می شود و بیمار با درد خفیف تا شدید دندان مواجه می‎گردد. متخصص درمان ریشه یا اندودانتیست برای بر طرف کردن درد‎ و عفونت، پالپ ملتهب و آسیب دیده را خارج کرده و جای آن را با مواد مخصوصی پر میکند. به این عمل درمان ریشه دندان یا روت کانال تراپی یا در اصطلاح عامیانه عصب کشی گفته می‌شود.


عصب کشی و روکش فیلم

چه مواقعی نیاز به درمان ریشه دندان وجود دارد؟

1- اگر پوسیدگی عمیق به پالپ دندان رسیده باشد.

2- در اثر ضربه شدید پالپ دندان آسیب دیده باشد.

3- بیماری‌ها یا التهاب لثه که به ریشه دندان رسیده باشد.


پوسیدگی عصب کشی درد دندان

علائم التهاب پالپ دندان

  • درد دندان با سرما و گرما
  • درد دندان حین جویدن دندان
  • حساسیت به ضربه روی دندان
  • تغییر رنگ دندان
  • وجود آبسه یا تورم لثه یا صورت

درد دندان با سرما


پالپوتومی یا درمان اورژانسی

در این روش اندودانتیست پس از بی‎ حس کردن دندان، پالپ ناحیه تاجی ملتهب و آسیب دیده را حذف می‌‎نماید. این فرآیند یک اقدام اورژانسی برای کاهش درد شدید دندان بیمار بوده و سبب می شود که بیمار بتواند برای تکمیل درمان خود مجددا مراجعه نموده و درمان خود را نهایی نماید.

پالپوتومی اورژانسی

درمان مجدد ریشه

در مواقعی که دندانی قبلا درمان ریشه یا اندو گردیده به دلایل متعددی ممکن است این درمان موفقیت آمیز نباشد. این دلایل می‎تواند شامل عدم توانایی دندانپزشک در پاکسازی کامل کانال ریشه دندان، پیدا نکردن کانال های اضافی و فرعی و ترمیم نامناسب دندان باشد. لذا اندودانتیست می‎بایست درمان مجدد ریشه را با صبر و دقتی چند برابر انجام دهد تا ضمن رفع معایب قبلی، نسبت به اصلاح آنها اقدام نموده و دندان را نجات دهد. یکی از مراحل مهم در این درمان خارج کردن کامل ماده پرکردگی درون کانال و رفع اشکالات درمان قبلی است.

آدرس و شماره تلفن ما ، نوبت رزرو کنید

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، خیابان سرو شرقی، بعد از بیمارستان پارسیان، پلاک 27، طبقه سوم، واحد7کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی در سعادت آّباد تهران

bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390