درمان ریشه دندان

درمان ریشه، اندو، روت کانال تراپی (RCT)، عصب کِشی یا عصب کُشی؛ همه این اسامی ممکن است به گوشتان خورده باشد. هرچند که همگی تنها به یک پروسه دندانپزشکی اشاره دارند که در این مطلب کاملا با آن آشنا خواهیم شد.


درمان ریشه یا عصب کشی چیست؟

درمان ریشه یا عصب کشی عملی است که طی آن بافت آسیب دیده، عفونت کرده و غیرقابل برگشت درون دندان ابتدا کاملا تخلیه می شود و سپس با مواد مخصوصی جایگزین میگردد.

در فیلم زیر مراحل کامل عصب کشی دندان و سپس قرار دادن پین و روکش دندانی را مشاهده می کنید.

عصب کشی و روکش فیلم

چرا درمان ریشه انجام می دهیم؟

هنگامی که پوسیدگی دندان عمیق شود میکروب های ناشی از پوسیدگی از مینا و عاج دندان عبور کرده و خود را به داخلی ترین بخش دندان که حاوی اعصاب است و پالپ دندان نامیده می شود می رساند و پالپ دچار التهاب و عفونت می شود و بیمار با درد خفیف تا شدید دندان مواجه می‎گردد. متخصص درمان ریشه یا اندودانتیست برای بر طرف کردن درد‎ و عفونت، پالپ ملتهب و آسیب دیده را خارج کرده و جای آن را با مواد مخصوصی پر میکند.

فایل درمان ریشه
چه مواقعی نیاز به درمان ریشه دندان وجود دارد؟

1- اگر پوسیدگی عمیق به پالپ دندان رسیده باشد.

2- در اثر ضربه شدید پالپ دندان آسیب دیده باشد.

3- بیماری‌ها یا التهاب لثه که به ریشه دندان رسیده باشد.


پوسیدگی عصب کشی درد دندان

علائم التهاب پالپ دندان

  • درد دندان با سرما و گرما
  • درد دندان حین جویدن دندان
  • حساسیت به ضربه روی دندان
  • تغییر رنگ دندان
  • وجود آبسه یا تورم لثه یا صورت

درد دندان با سرما


پالپوتومی یا درمان اورژانسی

در این روش اندودانتیست پس از بی‎ حس کردن دندان، پالپ ناحیه تاجی ملتهب و آسیب دیده را حذف می‌‎نماید. این فرآیند یک اقدام اورژانسی برای کاهش درد شدید دندان بیمار بوده و سبب می شود که بیمار بتواند برای تکمیل درمان خود مجددا مراجعه نموده و درمان خود را نهایی نماید.

پالپوتومی اورژانسی

درمان مجدد ریشه یا ری اندو

در مواقعی که دندانی قبلا درمان ریشه یا اندو گردیده به دلایل متعددی ممکن است این درمان موفقیت آمیز نباشد. این دلایل می‎تواند شامل عدم توانایی دندانپزشک در پاکسازی کامل کانال ریشه دندان، پیدا نکردن کانال های اضافی و فرعی و ترمیم نامناسب دندان باشد. لذا اندودانتیست می‎بایست درمان مجدد ریشه را با صبر و دقتی چند برابر انجام دهد تا ضمن رفع معایب قبلی، نسبت به اصلاح آنها اقدام نموده و دندان را نجات دهد. یکی از مراحل مهم در این درمان خارج کردن کامل ماده پرکردگی درون کانال و رفع اشکالات درمان قبلی است.

 هزینه درمان ریشه

درمان ریشه یکی از به صرفه ترین اعمال دندانپزشکی است زیرا دندانی که ممکن است در زمانی کوتاه به مرحله ای برسد که دیگر قابل نجات دندان نباشد را نجات میدهد. همچنین نسبت به زمان، انرژی، دقت و مواد مصرف شده، یکی از ارزان ترین ها نیز محسوب می شود. قیمت درمان ریشه به عواملی مانند تعداد کانال دندان مورد نظر،موقعیت دندان، عصب کشی مجدد دندان، تخصص دندانپزشک و ... بستگی دارد. اما قیمت ها به صورت حدودی در کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی در سعادت آباد تهران در سال 1400 بدین صورت می باشد:

نوع دندان
تعرفه درمان ریشه ( بدون احتساب ترمیم)
تک کانال
  800.000 تا 1.100.000 تومان
دو کانال
900.000 تا 1.200.000 تومان
سه کانال
1.300.000 تا 1.500.000 تومان
چهار کانال
1.500.000 تا 1.800.000 تومان
دندان عقل
1.500.000 تا 1.800.000 تومان


در کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی کلیه اعمال دندانپزشکی توسط متخصصان مربوطه انجام میگردد و درمان ریشه نیز از این قاعده مستثنی نیست. درمان ریشه در کلینیک ما در سعادت آباد تهران توسط دکتر بهاره طبرسی متخصص درمان ریشه انجام میگردد تا بهترین کیفیت درمان را به شما هدیه دهیم.

رزور نوبت متخصص درمان ریشه تهران

آدرس و شماره تلفن ما ، نوبت رزرو کنید

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، خیابان سرو شرقی، بعد از بیمارستان پارسیان، پلاک 27، طبقه سوم، واحد7کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی در سعادت آّباد تهران

bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390