جرم گیری دندان

SRP (Scaling & Root Planing) یا جرم گیری دندان چیست؟

اگر بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت نکنید، باکتری ها با تشکیل لایه هایی به اسم پلاک دندانی، روی دندان های شما لانه میگزینند و در صورت ادامه این روال، پلاک ها به مرور زمان آهکی می‏شوند. بنابراین منظور از جرم گیری دندان، پاکسازی لایه های آهکی و زبر تشکیل شده روی دندان توسط دندانپزشک به کمک ابزار های دندانپزشکی و یا دستگاه اولتراسونیک می باشد. جرم گیری باعث تمیز شدن دندان ها و بر طرف شدن حالت زبری دندان ها می شود.

عکس قبل و بعد جرم گیری

جرم گیری چه مزایایی دارد؟

از بین رفتن جرم باعث کاهش پوسیدگی دندان می‌شود. بروساژ و جرم‌گیری دندان همچنین باعث بهبود ورم و التهاب لثه شده و مانع از تبدیل شدن این مشکل به یک بیماری شدید لثه می‌شود. با این حال، مزایای جرم‌گیری دندان تنها تا زمانی دوام دارد که دوباره جرم روی دندان شکل نگیرد. بعضی از بیماران که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنند، به جرم‌گیری دندان دوره‌ای نیاز پیدا می‌کنند.

جرم گیری دندان چه عوارضی دارد؟

این موضوع که جرم گیری دندان ضرر دارد کاملا اشتباه است و ریشه یابی علت این نوع افکار این است که جرم های تشکیل شده بر روی دندان به مرور لثه را خراب کرده و خود جایگزین می شود. این امر چون به مرور اتفاق می افتد و بیمار متوجه عقب نشینی لثه نمی شود و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم جایگزین می شود و فضای خالی که بین دندان ها در اثر عقب نشینی لثه ایجاد شده از دید بیمار پنهان می ماند. موقعی که بیمار برای جرم گیری مراجعه می کند و این جرم ها تمیز می شود  لثه ی  تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار می گیرد و چنین احساسی به بیمار دست می دهد که جرم گیری دندان باعث از بین رفتن لثه شده است در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا اتفاق افتاده ولی از دید بیمار پنهان بوده است.

حساسیت به سرما و گرما بعد از جرمگیری

گاهی نیز بعد از جرمگیری، دندان به گرما و سرما حساس می شود که این امر کاملا طبیعی می باشد زیرا یک  لایه جرم که مانند عایق در برابر سرما و گرما عمل می‌کرده به یکباره با جرمگیری برداشته می شود و دندان حساس می‌شود ولی به تدریج بعد از جرمگیری این حساسیت برطرف می شود.

پس بطور کلی این جرم است که برای لثه و دندان مضر می باشد و بعلت وجود باکتری در آن و ممانعت از تمیز کردن دندان باعث التهاب و بیماری لثه و همچنین پوسیدگی دندان می شود و جرمگیری نه تنها برای دندان مضر نیست بلکه برای سلامت لثه ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان ضروریست.

فرایند جرم گیری

جرم گیری و سفید کردن دندان ها

یکی از سوالاتی که بسیار مطرح میشود این است که آیاجرم گیری دندان ها را سفید می کند؟

جرم گیری رنگ واقعی دندان ها را نمایان می کند ولی رنگ مینای دندان تغییر نمیکند. اگر مصرف چای، قلیان، سیگار و قهوه شما بالاست احتمالا تغییر رنگ محسوسی بعد از جرمگیری مشاهده می کنید چون این مواد باعث ایجاد لکه های رنگی روی دندان ها میشوند و در فرایند جرمگیری این لکه ها در مراحل بروساژ و پالیشینگ از بین می روند.
 پس به طور کلی جرم گیری دندان ها را سفید نمیکند بلکه رنگ واقعی مینا را نمایان می کند.

برای سفید کردن دندان با حفظ کامل مینا و شکل فعلی دندان ها، بعد از جرمگیری، میتوانید از روش بلیچینگ استفاده کنید. همچنین روش های درمانی لمینیت و کامپوزیت ونیر نیز وجود دارد که علاوه بر سفیدی دندان ها می تواند با اصلاح شکل دندانها لبخندی زیبا برای شما به ارمغان بیاورد.

هزینه جرم گیری دندان در سال 1400 چقدر است؟

هزینه جرم گیری دندان بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله این عوامل می‌توان به روش مورد استفاده در درمان، تعداد جلسات مورد نیاز، مراقبت‌های لازم پس از درمان و سطح تخصص دندانپزشک اشاره کرد. قیمت جرم گیری دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید. اما قیمت جرم گیری تخصصی دندان در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر طبرسی در سعادت آباد تهران به شرح زیر است:

جرم گیری تخصصی دندان
700 تا 900 تومان

برای  رزرو نوبت در کلینیک تخصصی دکتر طبرسی در سعادت آباد تهران، با شماره 02122369390 تماس بگیرید.

آدرس و شماره تلفن ما ، نوبت رزرو کنید

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، خیابان سرو شرقی، بعد از بیمارستان پارسیان، پلاک 27، طبقه سوم، واحد7کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی در سعادت آّباد تهران

bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390