بلیچینگ دندان چیست؟

سفید کردن دندان‌ها یا بلیچینگ، درمانی است  که بد‌رنگی‌ها و رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده است را برطرف می‌کند. گزینه های زیادی برای سفید کردن دندان وجود دارد. اگرچه محصولات زیادی برای این کار در دسترس است، اما درمان حرفه ای و کمک گرفتن از دندانپزشک مناسب تر بوده و نتایج قابل اعتمادتری را ارائه می دهد.

بلیچینگ در مطب

چه زمان دندان های ما به بلیچینگ نیاز دارند؟

1) زرد یا قهوه ای شدن دندان ها به مرور زمان

2) زردی دندان بر اثر نوشیدنی هایی مانند نوشابه گاز دار، کافئین و چای غلیظ

3) عادت غذایی فرد که باعث زرد شدن دندان های فرد شده اند

4) زرد شدن دندان بر اثر دخانیات از جمله سیگار و قلیان

بلیچینگ دکتر طبرسی

آیا می توان با مواد موجود در داروخانه ها یا سوپرمارکت ها بلیچینگ دندان را انجام داد؟

امروزه پودرهای شیمیایی بسیاری وارد بازار شده که دندان ها را سفید می­کنند ولی عوارض بسیار بدی برای دهان و دندان دارند. همچنین در سال های اخیر محصولاتی در داروخانه ها و سوپرمارکت ها برای سفید کردن دندان، به فروش می­رسد که از طرف دندانپزشکان تایید نمی شود، زیرا این مواد موجب سایش و برداشتن لایه ای از روی مینای دندان می­شوند.

بلیچینگ در خانه

چه ماده ای برای بلیچینگ دندان استفاده می شود؟

ماده اصلی که برای بلیچینگ استفاده می­شود، مواد شیمیایی به نام های پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکسید است. در روش سفید کردن در مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می­شود و ماده کاربامید پراکساید برای بلیچینگ به روش خانگی بکار می­رود. تجویز این دو روش باید زیر نظر دندان­ پزشک متخصص ترمیمی و زیبایی انجام شود. این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید کرده و رنگ عاج دندان نیز روشن تر می­شود.

بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود.

بلیچینگ در مطب دکتر طبرسی

فواید و عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از روش بلیچینگ دندان موثر بودن و دوام آن است. نتایج استفاده از روش بلیچینگ دندان، بسیار چشمگیرتر از نتایج دیگر روش های سفید کنندگی دندان است.

دلیل این امر این است که استفاده از این روش شیمیایی، بسیار قوی تر ازمحصولات مشابه است. اما نظارت دندانپزشک هم ضروری است. حتی دندان های بسیار زرد را می توان با روش بلیچینگ دندان، به صورت حرفه‏ ای سفیدسازی و درمان کرد.

به طور کلی، تنها عارضه ای که در مورد بلیچینگ دندان به چشم می خورد، کمی حساسیت دندان بعد از بلیچینگ می باشد که با ژل های ضد حساسیت که به بیمار داده می شود این حساسیت بتدریج برطرف می شود.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

1) در ساعات اولیه بعد از بلیچینگ فرد باید لثه خود را با آب گرم تمیز نماید و برای جلوگیری از التهاب لثه خود را باید ماساژ دهد.

2) از خوردن غذاها و مواد غذایی حاوی رنگدانه ها تا 24 ساعت اول خودداری نمایید.

3) از خوردن نوشیدنی هایی مثل چای پررنگ، قهوه و نوشابه خودداری نمایید.

4) از خوردن غذاهای سرد و اسیدی خودداری نمایید.

5) بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایید و تمام اصول بهداشتی را رعایت نمایید.

6) از مصرف دخانیات و سیگار و قلیان خودداری نمایید.

7) در چند روز اول از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود و در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید برطرف می گردد.

8) دندان ها را روزی دو بار بشویید.

9) یک هفته بعد از بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی های لازم صورت گیرد.

هزینه بلیچینگ

تفاوت بلیچینگ دندان و لمینت

در این روش، از پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکساید برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. اما در روش لمینت ، یک لایه نازک از جنس چینی یا پرسلن بر روی دندان قرار می دهند که این لایه مانند روکشی سفید بر روی دندان است. روکش های ورقه ورقه ای چینی شامل مجموعه ای از چند لایه نازک سرامیکی است که جایگزین مینای دندان اصلی می شود.برای استفاده از روکش، مقدار بسیار کمی از مینای دندان اصلی باید حذف شود، که معمولا کمتر از یک میلیمتر است. این کار ضروری است زیرا روکش، به طور مناسب تری روی دندان قرار می گیرد.

اما اینکه کدام درمان برای شما مناسب تر است را باید بر عهده دندانپزشک متخصص بگذارید تا با توجه به شرایط دندانها، لثه و بطور کلی بدنتان بهترین پیشنهاد به شما ارائه شود.