روکش دندان چیست؟

روکش یا کراون پوششی است که توسط لابراتوار ساخته می شود و بر روی دندانها با تخریب وسیع قرار داده می شود تا از شکستن دندان جلوگیری کند و همچنین زیبایی و عملکرد دندان مجددا باز گردد.روکش دندان

زمانیکه تخریب تاج دندان بعلت پوسیدگی یا شکستگی به حدی وسیع باشد که نتوان با مواد ترمیمی مثل آمالگام یا کامپوزیت دندان را بازسازی کرد و یا تاج، بدشکل و یا بدرنگ بوده و بیمار از این بابت ناخشنود است، در این موارد دندانپزشک متخصص پروتزهای دندانی با انجام تراش دندان اقدام به ساخت روکش دندان می کند.

در دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی روکش توسط متخصص پروتزهای دندانی و عضو هیئت علمی دانشگاه انجام می شود

بریج دندان چیست؟

وقتی به هر دلیلی یک یا چند دندان کشیده شده باشند برای پر کردن فضای بی دندان می توان بجای ایمپلنت از بریج ها استفاده نمود. بریج دندان روشی است که با تراش دندانهای مجاور و روکش کردن آنها به اصطلاح پل زده می شود.بریج دندان چیست؟

 انواع روکش های دندان

روکش های دندان بر اساس موادی که ساخته می شوند به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- روکش تمام فلزی

۲- روکش چینی-فلز

۳- روکش تمام سرامیک

4- روکش تمام فلزی

جنس این روکش ها از نوع آلیاژهای قیمتی مثل طلا یاغیر قیمتی می باشد. عیب آن ظاهر نازیبا هست. لذا امروزه استفاده از این روکش ها رایج نیست.

روکش های تمام سرامیک

 روکشهای تمام سرامیک بطور کامل از جنس سرامیک ساخته می شوند و به دلیل زیبایی و رنگ بندی متنوع آنها و قابلیت تنظیم شدن با رنگ سایر دندان ها اغلب در دندان های جلویی به کار می روند. در این نوع روکش ها اغلب زیبایی بیش از استحکام مد نظر است. روکش های تمام سرامیک به دو دسته تقسیم می شوند:

-روکش زیرکونیا

-روکش آی پی اس- ایمکس (IPD-emax)

روکش زیرکونیا: در بین روکش های تمام سرامیک استحکام روکش زیرکونیا از همه بیشتر است. انتخاب نوع روکش تمام سرامیک پس از معاینه و شرایط دندانی بیمار توسط متخصص پروتز مشخص شده و به بیمار توضیح داده می شود.

روکش های فلز-سرامیک (PFM)

روکش pfm

این نوع از روکش ها از ترکیب چینی و فلز استفاده می شود. قسمت داخلی روکش از فلز و روی آن سرامیک بکار برده می شود در نتیجه نسبت به روکش های تمام سرامیکی استحکام بیشتری دارند‌ و به دلیل تامین همزمان زیبایی و استحکام، بیشتر از سایر روکش ها کاربرد دارند.

قبل از روکش فلز- سرامیکbefore crown pfm

                                             

بعد از روکش فلز - سرامیک

 پست و کر و روکش

در این حالت دندان قبلا عصب کشی شده است و در عین حال فاقد ناحیه تاجی است. دندانپزشک متخصص پروتزهای دندانی در ابتدا اقدام به آماده سازی بخش داخل ریشه‎ای  که پست نامیده می شود می کند. این بخش باعث تقویت استحکام دندان و انتقال صحیح نیروهای وارده در محور طولی دندان می‎شود. بعد از قالب‎گیری از داخل کانال ریشه‎ای، دندانپزشک قطعه‎ای را روی پست فرم می‎دهد که نقش محور استقرار روکش را دارد. به این قطعه مهم نیز "کر" دندان می گویند، این قسمت به لابراتوار فرستاده می شود که به ان پست و کور ریختگی گفته می شود که داخل ریشه دندان سمان می شود و سپس قالب نهایی گرفته می شود و روکش توسط لابراتوار ساخته می شود و در نهایت روی پست و کور سمان می شود.در حقیقت تاج مصنوعی بر روی این قطعه سوار می شود.

post and core

مراقبت از روکش 

بعد از قرارگیری روکش نیاز به رعایت دقیق بهداشت دهان شامل مسواک زدن و بخصوص نخ دندان می باشد. متاسفانه بعضی بیماران با تصور اینکه دندان روکش شده دیگر پوسیده نمی شوند در رعایت بهداشت دهان سهل انگاری می کنند

تفاوت لمینیت با روکش

هر دو روش جهت بازسازی طرح لبخند استفاده می شود. اما کاربردشان کاملا متفاوت می باشد. زمانیکه تاج دندان دچار پوسیدگی یا شکستگی های زیاد یا سایش های وسیع  باشد جهت بازسازی دندان از روکش استفاده می شود. یعنی دور تا دور دندان تراش می خورد و به اصطلاح دندان کوچک می شود. در مواردیکه دندانها پوسیدگی و یا شکستگی جزئی، سایش و نامرتبی های اندک تا متوسط داشته باشند از لمینیت استفاده می شود. لمینیت پوسته نازکی از سرامیک می باشد که فقط بر روی سطح دندان چسبانده می شود.تفاوت روکش و لمینت

عمرروکش دندان چقدر است؟

عمر متوسط روکش دندان 8 تا10 سال می باشد. در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر طبرسی تمام مراحل روکش، بریج و لمینیت توسط متخصص پروتزهای دندانی انجام میشود لذا موفقیت درمان بیشتر و عمر روکشها طولانی تر خواهد بود.

آدرس و شماره تلفن ما ، نوبت رزرو کنید

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، سرو شرق، بعد از بیمارستان پارسیان، پلاک 27، طبقه سوم، واحد 7کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی در سعادت آّباد تهران

bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390