ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی:

ایمپلنت یک واحد دندان مصنوعی شامل بخش تاجی و بخش ریشه ای است که جایگزین کل تاج و ریشه دندان از دست رفته می شود. بخش ریشه ای آن که اصطلاحا فیکسچر نامیده می شود یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم است که در استخوان فک قرار داده می شود و نقش ریشه دندان را ایفا می کند که توسط جراح فک وصورت در استخوان فک قرار داده می شود. تیتانیوم سازگاری بسیاری با استخوان های فکی دارد، از این رو از تیتانیوم در ساختار آن استفاده می شود. بخش تاجی ایمپلنت بعد از گذشت حدودا چهار ماه توسط متخصص پروتزهای دندانی ساخته می شود.

در دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی از ایمپلنت کره ای Dio و ایمپلنت سوییسی اشترومن ( یا همان ITI سابق) که بالاترین کیفیت را دربین انواع ایمپلنتهای کره ای و سوییسی دارند استفاده می شود.

ایمپلنت چیست؟

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

برای تعیین هزینه کاشت ایمپلنت دندان عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. گاهی اوقات به دلیل مشکلاتی مانند عفونت لثه ممکن است نیاز به درمان‌های جانبی وجود داشته باشد که این هزینه درمان را افزایش می‌دهد. همچنین در صورتی که حجم و تراکم استخوان فک برای پشتیبانی ایمپلنت کافی نباشد، نیاز به پیوند استخوان وجود دارد که هزینه آن جداگانه محاسبه می‌شود.

قیمت ایمپلنت

نوع ایمپلنت دندان نقش مهمی در تعیین هزینه درمانی دارد. دفعات مراجعه به دندانپزشک، عکس پرتوی ایکس، پیچیدگی مشکل درمانی، تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید جایگزین کنید، تجهیزات مورد استفاده، محل کاشت دندان و تخصص دندانپزشک از جمله عوامل تعیین ‌کننده هزینه کاشت ایمپلنت دندان هستند.

در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر طبرسی، ایمپلنت دندان به صورت تخصصی انجام میشود. بدین معنا که عمل کاشت ایمپلنت توسط دندانپزشک متخصص جراحی دهان وفک و صورت انجام می شود و سپس 4 ماه بعد، مرحله روکش ایمپلنت توسط دندانپزشک متخصص پروتزهای دندانی انجام می شود. همانطور که پیشتر اشاره کردیم در کلینیک ما از دو نوع ایمپلنت دندانی Dio (ساخت کره) و اشترومن (ساخت سوئیس) استفاده می شود که قیمت هرکدام را در جدول زیر مشاهده می کنید.


 قیمت ایمپلنت کره ای Dio 6.500.000 تا 7.500.000 تومان
قیمت ایمپلنت سوئیسی اشترومن10.000.000 تومان

قسمتهای مختلف ایمپلنت دندان چیست؟

 ایمپلنت دندان معمولاً از تیتانیوم ساخته می‌شود. تیتانیوم مواد استاندارد برای ساخت ایمپلنت است که چندین دهه با نتایج بسیار خوبی امتحان خود را پس داده است. ایمپلنت شامل بخش ریشه ای بنام فیکسچر و بخش تاجی یا همان روکش روی پایه ایمپلنت می باشد. بخش دیگری که اباتمنت نامیده می شود قطعه واسطه بین پایه ایمپلنت و روکش است که نقش آن نگه داشتن روکش بر روی ایمپلنت می‌باشد. اباتمنت نیز غالباً از تیتانیوم ساخته می‌شود اما ممکن است از اباتمنت سرامیکی استفاده شود. 

اجزای ایمپلنتروکش دندان که در واقع جایگزین تاج دندان می‌شود در صورتی که برای دندانهای جلویی استفاده شود معمولاً از جنس تمام سرامیک انتخاب می‌شود. روکش دندان سرامیکی ظاهری کاملاً شبیه دندان طبیعی دارد.

در برخی موارد به خصوص در مورد دندانهای عقبی که تحت فشار زیادی قرار دارند، ممکن است از روکش پی اف ام ( اسکلت فلزی با رویه سرامیکی) و یا روکش فلزی استفاده شود تا استحکام آن افزایش پیدا کند. مسلماً استحکام و مقاومت روکش فلزی بیشتر از روکش سرامیکی است و احتمال صدمه دیدن آن کمتر می‌باشد. 

مراحل ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان معمولاً یک جراحی سرپایی است که به صورت مرحله ای و با زمان بهبودی بین مراحل انجام می شود. روند قرار دادن ایمپلنت دندان شامل مراحل زیر می باشد:

  • معاینه فرد و تعیین نوع و تعداد ایمپلنت
  • برداشتن دندان آسیب دیده ( کشیدن دندان ) در صورت نیاز
  • آماده سازی استخوان فک ( پیوند استخوان ) در صورت نیاز
  • کاشت پایه ایمپلنت
  • رشد و ترمیم استخوان
  • انتخاب رنگ و انجام قالب گیری و ارسال برای لابراتور
  • قرار دادن نهایی ایمپلنتمراحل ایمپلنت

آیا قرار دادن ایمپلنت ها دردناک است؟

قرار دادن ایمپلنت ها درون لثه با بی حسی موضعی انجام می شود و شما در آن لحظه هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. کاشت دندان با بیهوشی انجام نمی شود اما در شرایط پیچیده، گاهی دندانپزشک مجبور می شود این عمل را با بیهوشی انجام دهد. در افراد ناتوان ذهنی و عصبی، معمولا کاشت دندان با بیهوشی صورت می گیرد تا در حین جراحی، اختلالی ایجاد نشود.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری چیست؟

در دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی در صورت امکان بلافاصله بعد از کشیدن دندان پایه ایمپلنت کاشته می شود و حدود ۴ ماه بعد روکش روی پایه ایمپلنت گذاشته می شود که به این روش ایمپلنت فوری گفته می شود. ولی گاهی اوقات به دلایلی مثلا عفونت دندان امکان گذاشتن ایمپلنت فوری نمی باشد در مرحله اول دندان کشیده می شود و بعد از گذشت حدود ۴ ماه پایه ایمپلنت گذاشته می شود و سپس بعد از حدود ۴ ماه روکش روی ایمپلنت گذاشته می شود.

ایمپلنت در دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی توسط چه کسی گذاشته می شود؟

 ایمپلنت توسط جراح فک و صورت که سالها تجربه در گذاشتن ایمپلنت دارند گذاشته می شود لذا در موفقیت طولانی مدت درمانهای ایمپلنت تاثیر بسزایی خواهد داشت.


آدرس و شماره تلفن ما ، نوبت رزرو کنید

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، خیابان سرو شرقی، بعد از بیمارستان پارسیان، پلاک 27، طبقه سوم، واحد7کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی در سعادت آّباد تهران

bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390