بی حسی دندان پزشکی چقدر باقی می ماند؟ جالب است بدانید در دندانپزشکی بسته به نوع کاری که قرار است برای شما انجام شود و دندان مورد نظر، از تزریق های مختلفی برای بی حس کردن دندان استفاده می شود. پس طبیعتا زمان بی حس ماندن دندان ها در هر کدام از انواع تزریق بی حسی دندانپزشکی متفاوت است. اما مدت زمان از بین رفتن اثر بی حسی هرکدام چقدر است؟

انواع بی حسی دندان پزشکی

بی حسی دندان، روش های مختلفی دارد که ممکن است موجب سر در گمی شما شود. در اینجا، روش های آن را بررسی می کنیم تا قبل از ملاقات بعدی دندانپزشکی خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

بی حسی موضعی، بخش مهمی از اعمال دندانپزشکی می باشد. در مرحله اول اگر بی حسی به درستی صورت نگیرد سایر مراحل نیز قابل انجام نخواهد بود. انواع مختلف بی حسی دندان در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.زمان بی حس ماندن دهان

همچنین بخوانید: عوارض شایع بی حسی دندان

روشهای بی حسی دندان:

  • تزریق بلاک
  • تزریق pdl
  • تزریق داخل استخوان
  • تزریق درون پالپ
  • تزریق اینفیلتره

1: تزریق  PDL

 این روش تزریق برای دندان هایی با پالپ زنده صورت میگیرد. این روش در مواردی که دندان در برابر بی حسی دندان مقاومت نشان می‌دهد استفاده می‌شود. این روش تزریق از سه ناحیه در اطراف دندان صورت می‌گیرد. در این روش، تزریق باید به میزان بسیار کمی انجام شود. در این روش تزریق، سوزن تزریق به عمق ۲ الی دو و نیم میلیمتری لثه تزریق می‌شود و اثر بی حسی مدت زمان بیشتری باقی می ماند به همین دلیل دندانپزشک فرصت بیشتری برای انجام عمل جراحی دندان دارد. در این روش تزریق بیحسی 10 الی 20 دقیقه پس از تزریق باقی می ماند.

بی حسی لب چقدر باقی می ماند


2:تزریق اینفیلتره

این روش تزریق در فک بالا، برای جراحی های طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. مدت بی حسی دندان در این روش بیشتر از سایر روشهای تزریق بی حسی می باشد. همچنین اثرگذاری این روش سریع تر از سایر روشها است و در مواردی که نیاز به اقدام سریع برای جراحی است این روش تزریق بسیار مناسب است. در تزریق اینفیلتره، اگر نیازی به تزریق مکمل باشد، آرتیکایین و لیدوکائین بهترین گزینه‌ها هستند. این روش به روش  pdl  ترجیح داده می‌شود. همچنین تکنیک آسان‌تری برای تزریق دارد.


به طور کلی معمولا برای بی حس کردن دندان های فک بالا از تزریق اینفیلتره استفاده میشود که تنها دندان مورد نظر به همراه بافت اطراف را بی حس می کند. زمان باقی ماندن این بی حسی بین نیم ساعت تا 2 ساعت است.

3: تزریق داخل استخوانی

از این روش تزریق به عنوان مکمل تزریق ماده بی حسی استفاده می‌شود. این تزریق برای راحتی بیشتر بیمار انجام می‌گیرد واین روش تزریق بیشتر برای کودکان کارآمد است. در این  روش، بی حسی به طور مستقیم به داخل استخوان تزریق می‌شود. روش تزریق داخل استخوانی، یک روش برای جراحی‌های پیچیده دندان  از جمله عصب کشی دندان است.

4: تزریق بلاک

بی حسی فک پایین، دشوارتر از بی حسی فک بالا می باشد این موضوع به دلیل تراکم بالای استخوان در فک پایین است. لذا بی حسی فک پایین از طریق بی حس کردن عصب فک پایین صورت می گیرد که به آن تزریق بلاک می گویند.در فک پایین از تزریق بلاک استفاده می شود که تمام دندان های نیمه ی چپ یا راست فک پایین را بی حس می کند و  ماندگاری 2 الی 3 ساعت دارد.

همانطور که دندانپزشک شما در مورد روش انجام عمل جراحی دندان با شما صحبت می کند، ممکن است اصطلاح بلاک دندان یا بلاک عصب دندان را بشنوید.  بلاک های دندانی به کاهش احساس درد از اعصاب شما کمک می کند، تا متخصص دندانپزشکی با دقت و تمرکز بیشتری روی دندان شما کار کند. با این وجود، اگر بیشتر در این زمینه اطلاعات داشته باشید، در روز عمل احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد. بلاک دندان یک اصطلاح برای بی حسی دندان قبل از انجام جراحی است. این روش، بی حسی منطقه ای یا بلاک عصبی نامیده می شود، زیرا بسیاری از بلاک ها عصب آلوئولار را بی حس می کنند.  این روش، انسداد احساس در عصب آلوئولی دندان ها، فک یا لب ها را ایجاد می کند. دهان شما مملو از اعصاب است، بنابراین، دهان شما مستعد درد است. در طول زندگی، دندان شما ممکن است نیاز به درمان آبسه، پر کردن، انجام عصب کشی یا انجام هرگونه عمل دیگر برای ترمیم داشته باشد. از بلاک های دندانی برای بی حس کردن اعصاب دهان استفاده می شود تا درد کاهش یابد و سطح راحتی شما در طول عمل افزایش یابد. حداکثر 11 ناحیه مختلف وجود دارد که در آن بلاک دقیقا برای بی حسی اعصاب تزریق می شود. دندانپزشک شما ناحیه عصبی اصلی را بر اساس محل و نوع کار دندانپزشکی تعیین می کند. یک ماده بی حسی دندان (مانند لیدوکائین) با استفاده از یک سواب پنبه روی محل تزریق اعمال می شود. این به کاهش درد ناشی از تزریق کمک می کند. بلاک به محل تزریق می شود. دندانپزشک شما اجازه می دهد تا بلاک دهان شما را برای چند دقیقه قبل از شروع کار بی حس کند.

5: تزریق داخل پالپ

روش تزریق داخل پالپ، آخرین گزینه تزریق می باشد. هنگامی که همه روش های تزریق بی حسی دندان، با شکست روبرو شوند، از روش تزریق داخل پالپی استفاده می شود. این روش تزریق نیز، به سرعت عمل می کند.روش تزریق این دارو از طریق اکسپوز به پالپ دندان و با فشار بالا می باشد.در حین تزریق، باید احساس فشار ایجاد شود، در غیر اینصورت تزریق موفقیت آمیز نخواهد بود.

در اکثر روش های بی حسی دندان، بی حسی حدود 2 الی 3 ساعت و لب و دهان شما حدود 4 الی 5 ساعت بی حس میماند.

اگر بعد از پنج ساعت ، دهان شما هنوز بی حس است ، با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا ببینید آیا می تواند از دارویی برای معکوس کردن اثرات بیحسی استفاده کند یا خیر.