ونیر کامپوزیت یکی از راه هایی است که برای سفید کردن دندان ها یا ترمیم پوسیدگی استفاده می شود. اما بعضی افراد نگرانند که کامپوزیت دندان دردناک باشد و بعضی دیگر بعد از ترمیم کامپوزیت دچار درد می شوند. اما آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟ علت درد دندان بعد از کامپوزیت چیست؟ آیا درد بعد از ترمیم کامپوزیت طبیعی است؟ درد بعد از کامپوزیت چقدر طول میکشد؟ برای آشنایی بیشتر با انواع دردها و علل و درمان آن این مطلب را تا انتها بخوانید.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

برخی افراد نگران این مسئله هستند که حالا که باید برای زیبایی یا درمان پوسیدگی، به سراغ کامپوزیت بروند، چقدر درد باید متحمل شوند؟ اما برخلاف تصور بعضی، کامپوزیت دندان به هیچ وجه دردناک نیست!

زیرا مانند سایر اعمال دندانپزشکی، در این مورد هم از بی حسی موضعی استفاده می‌شود که باعث می‌شود این پروسه بدون درد انجام بگیرد.

آیا درد بعد از کامپوزیت دندان طبیعی است؟

به طور معمول بعد از انجام ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک متخصص و مجرب، دردی وجود نخواهد داشت. گاهی اوقات دندانی که تصمیم به ونیرکامپوزیت کردن آن گرفته اید، پوسیده است، که دندانپزشک باید این مسئله را به شما اطلاع دهد که در صورت لزوم ریشه درمانی قبل از ونیر کامپوزیت بر روی دندان انجام شود. اگر بعد از کامپوزیت دندان دچار درد شده اید، علت درد میتواند یکی از موارد زیر باشد:

 • عدم فرم دهی مناسب کامپوزیت روی دندان توسط دندانپزشک
 • وجود پوسیدگی در دندان های زیر کامپوزیت
 • عدم مراقبت صحیح از کامپوزیت ها
 • داشتن عادات نادرستی مانند دندان قروچه کردن یا ساییدن دندان ها با یکدیگر
 • آسیب دیدن رگها، بافت ها یا رشته های عصبی هنگام کاشت کامپوزیت دندان

پس به طور کلی اگر طرح درمان، تراش و کاشت کامپوزیت به درستی انجام شوند، دچار درد دندان بعد از ونیرکامپوزیت نخواهید شد.

اگر درد دندان بعد از کامپوزیت بیش از 2هفته طول بکشد حتما باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا علت اصلی آن مشخص شود.

درباره روش های سفید کردن دندان میتوانید این مطلب را مطالعه کنید: انواع روش سفید کردن دندان

انواع درد بعد از کامپوزیت دندان

به طور معمول احساس درد بعد از کامپوزیت دندان در سه حالت ایجاد شده و بسته به شرایط بیمار، پس از چند روز تا چند هفته التیام خواهد یافت.درد دندان ترمیم کامپوزیت

1- احساس درد و حساسیت به سرما و گرما

نوع شایعی از احساس درد بعد از کامپوزیت دندان، حساسیت آزار دهنده به محرک های حرارتی است. به شکل طبیعی احساس حساسیت و درد پس از برخورد دندان با محرک حرارتی پس از چند ثانیه از بین رفته و ادامه دار نخواهد بود. به طول انجامیدن احساس گزگز، تیر کشیدگی و درد آزار دهنده پس از چند دقیقه از برداشتن عامل محرک درد دندان، غیر طبیعی بوده و احتیاج به بررسی های دقیق تر توسط دندانپزشک زیبایی معالج خواهد داشت.

2- احساس درد هنگام جویدن

احساس درد در هنگام جویدن و اعمال فشار به دندان پس از کامپوزیت به دو شکل رخ خواهد داد. در مرحله اول احساس درد بلافاصله پس از ترمیم و از بین رفتن بی حسی دندان ایجاد شده و معمولاً به دنبال بلند بودن پرشدگی دندان و تیزی نامتعارف آن ایجاد خواهد شد. در حالت دوم احساس درد هنگام جدیداً چندین روز پس از اتمام ترمیم ادامه داشته و احتیاج به درمان و بررسی های دقیق تری خواهد داشت.

3- احساس درد در حالت طبیعی

یکی دیگر از انواع ناراحتی و درد احساس شده پس از اتمام فرایند ترمیم دندان با استفاده از کامپوزیت، احساس درد خفیف تا شدید در حالت طبیعی است. این نوع درد معمولاً به دنبال حساسیت دندان به مواد موجود در کامپوزیت های دندانی ایجاد شده و پس از ۲۴ الی ۴۸ ساعت تسکین خواهد یافت.


برای درد بعد از کامپوزیت باید چه کرد؟

می‌توانید درد بعد از کامپوزیت ونیر را با مصرف مسکن هایی مانند ایبوپروفن طبق تجویز پزشک خود کنترل کنید. به جز کمی حساس شدن لثه و دندان ها نباید درد چندانی بعد از نصب ونیر کامپوزیت داشته باشید. اگر درد زیادی دارید بهتر است بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید.عکس از ماده کامپوزیت

دلیل حساس شدن دندان ها بعد از کامپوزیت ونیر چیست؟


حساسیت دندان بعد از ونیر کامپوزیت یکی مشکلاتی است که ممکن است بعد از انجام ونیرکامپوزیت دندان است. حساس شدن دندان به سرما و گرما بعد از کامپوزیت میتوانید دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه اشاره میشود:

 • پاکسازی دندانها پیش از کامپوزیت: 

اگر دندان های تان بعد از ترمیم کامپوزیت ونیر بسیار حساس شده است شاید به علت پاکسازی دندانها توسط دندانپزشک باشد. اگر پلاک و ذرات غذایی بسیار زیادی روی دندان‌های شما تجمع یافته و دندانپزشک پیش از نصب کامپوزیت، آن ها را تمیز کرده باشد؛ احتمال دارد بعد از نصب کامپوزیت ونیر، دندانهایتان تا مدتی به غذاهای سرد و گرم حساس شود. بهتر است برای کاهش این حساسیت از خمیر دندانهای مناسب و ضد حساسیت استفاده کنید و داروهایی که دندانپزشک توصیه کرده را به درستی مصرف نمایید تا حساسیت دندان ها برطرف شود.

 • مواد رزین کامپوزیت:

در صورتیکه رزین کامپوزیت با کیفیت و مرغوب انتخاب شود معمولا نسبت به دما کاملا مقاوم است و در نتیجه از حساس شدن دندان های شما جلوگیری می کند. اما در صورتی که مواد کامپوزیت کیفیت پایینی داشته باشند؛ به خصوص در نواحی که از دندان ها برای گاز زدن لقمه های غذا استفاده می شود؛ حساسیت بیشتری به دما احساس خواهد شد.

 • عدم مراقبت از دندان:

بسیاری از بیماران با وجود اینکه به آنها توصیه می‌شود تا چند روز بعد از کامپوزیت دندان از گاز زدن غذاهای سفت خودداری کرده و بیشتر از کامپوزیت دندان خود مراقبت کنند؛ در انجام دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک سهل انگاری می کنند و در نتیجه با گاز زدن غذاهای سفت به کامپوزیت های خود آسیب وارد می کنند. در این شرایط احساس درد و ناراحتی کاملا طبیعی است و از عوارض کامپوزیت دندان های جلو به شمار می‌آید که باید با ترمیم کامپوزیت ها برطرف شود.درد بعد از کامپوزیت

همچنین بعد از ونیر کامپوزیت نکات زیر را رعایت کنید:

 • از نوشیدن، نوشیدنی های داغ خودداری کنید.
 • از جویدن تا موقعی که اثر داروی بی حسی از بین نرفته، خودداری کنید.
 • برای کنترل حساسیتی که به درد منجر می شود، ایبوبروفن استفاده کنید.
 • تا چند روز یه کامپو