دندان شیری کودک، برخلاف تصور بعضی ها، تاثیر بسیار مهمی در رشد دندان دائمی دارد. کودکان اغلب در مورد بهداشت دهان خود سهل انگاری می کنند و پس از مدتی دندان ها یا لثه ی عفونت کرده، کودک را دچار درد شدیدی می کنند. در این گونه موارد گاها پدر و مادر تصور میکنند که وقتی قرار است دندان دائمی جای دندان شیری رشد کند، پس نیازی به ترمیم یا عصب کشی دندان شیری نیست و تصمیم میگیرند دندان شیری عفونی شده کودک را بکشند. اما کشیدن زودهنگام دندان شیری عوارض بسیاری دارد که به آن میپردازیم.

چرا نباید دندان شیری را بکشیم ؟

دندان های شیری همه ی اجزای یک دندان دائم را دارا هستند و از بخش های زیر تشکیل شده اند:

  • مینای دندان
  • عاج دندان
  • عصب دندان
  • سمان

با گذر زمان به جز مینای دندان، بخش های مختلف این دندان ها دچار پوسیدگی شده  و به مرور زمان خرابی دندان به همه ی بخش های آن منتقل می شود. امروزه به شدت تاکید می شود در صورت بروز هرگونه خرابی  در دندان شیری بلافاصله اقدامات درمان را در پیش بگیرید تا از گسترش پوسیدگی جلوگیری کنید. بسیاری از افراد بر این باور هستند که دندان های شیری باید کشیده شوند تا زمینه  برای رشد دندان های دائمی فراهم شود، غافل از این موضوع که کشیدن زودهنگام  این دندان ها می تواند مشکلات جدی به همراه داشته باششد.

کشیدن زود هنگام دندان شیری، صحبت کردن، غذا خوردن و ... را برای فرزند شما دشوار می کند. همچنین لازم است بدانید این امر می تواند سبب نامرتب شدن دندان ها گردیده و نیازمند هزینه بیشتر برای ارتودنسی باشد. به همین دلیل حفظ این نوع از دندان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  

ترمیم دندان شیری

زمان دقیق افتادن دندان های شیری را نیز میتوانید مطالعه کنید.

اهمیت حفظ دندان شیری

اگر از دندان شیری مراقبت کافی صورت نگیرد در این صورت عفونت ایجاد شده در آن می تواند به کل دندان گسترش یافته و بقیه ی دندان ها را نیز درگیر کند. پوسیدگی دندان ها باید در کوتاهترین مدت زمان در اولویت قرار گیرد. از سوی دیگر کشیدن دندان پوسیده شده، راهکار مطلوبی نیست زیرا همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، کشیدن دندان می تواند مشکلات جدی در جویدن، غذا خوردن کودک و ... ایجاد کند. عفونت این نوع از دندان ها به سرعت منتشر شده و می توان کل دندان ها را در برگیرد. ناگفته نماند این عفونت می تواند از طریق خون به بخش های مختلف بدن نیز راه یابد. به همین دلیل پیشنهاد می شود با روش های مطلوب، از دندان های شیری مراقبت کنیم.

چه راهکاری برای حفظ و مراقبت از دندان شیری موجود است ؟ حال که با اهمیت این نوع از دندان ها آشنا شده ایم، لازم است اصول و دستورالعمل های لازم برای نگهداری آنها را جدی بگیریم. دندان های جلو فک بالا بیشتر در معرض خرابی و پوسیدگی هستند. به همین دلیل این دندان ها در کوتاهترین مدت زمان، خراب می شوند.


برای اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی کودکان به صفحه دندانپزشکی اطفال مراجعه کنید.

روش های حفظ دندان شیری

بهترین روش برای حفظ دندان شیری، در اولویت قرار دادن گزینه ی عصب کشی است. به منظور بهره مندی از خدمات عصب کشی دندان، حتما با افراد و کلینیک های معتبر در ارتباط باشید تا بتوانید از کیفیت نهایی مطمئن شوید. یک دندانپزشک کاربلد و متخصص به راحتی می تواند متناسب با شرایط موجود، اقدامات مربوطه را در اولویت قرار دهد. در برخی از مواقع خرابی دندان شیری ممکن است به قدری باشد که پزشک راه چاره ای جز کشیدن نداشته باشد. با انتخاب یک کلینیک معتبر می توانید تصمیم مناسبی برای حفظ دندان های شیری بگیرید.

توجه کنید ترمیم دندان کودک به جای کشیدن آنها همچنین می تواند در اعتماد به نفس فرزند شما تاثیر مطلوبی داشته باشد. از سوی دیگر با ترمیم دندان، مشکلی در تغذیه و غذا خوردن کودک ایجاد نمی شود. اگر دندان های شیری زودتر از موعد کشیده شوند و کارایی خود را از دست دهند در این صورت نظم دندان ها از بین رفته و در آینده مجبور به پرداخت هزینه ی بیشتر برای ترمیم خواهید بود. لازم است والدین توجه ویژه ای در حفظ دندان های شیری داشته باشند.کشیدن دندان شیری کودکان

در صورت پوسیده شدن دندان و ایجاد عفونت های جزیی به جای کشیدن به فکر عصب کشی دندان باشید. هزینه ی عصب کشی دندان شیری زیاد نیست ولی انتخاب این روش می تواند از پرداخت هزینه های گزاف جلوگیری کند. دندان ها در زیبایی ما نقش بسیار مهمی دارند. زمانی که ما دندان های سالم و منظم داریم، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستیم. به همین دلیل حفظ و مراقبت از دندان ها را جدی بگیرید.

دلیل نگهداری دندان شیری

 ممکن است بپرسید چه لزومی دارد که از دندان شیری نگهداری کنیم؟  حفظ و مراقبت از دندان های شیری می تواند بستر بسیار مطلوبی را برای رشد دندان های دائمی ایجاد کند. اگر دندان های شیری در کوتاهترین مدت زمان کارایی خود را از دست دهند، در این صورت با گذر زمان  با دندان های نامنظم مواجه خواهیم بود. بهتر است بدانید این نوع از دندان ها نقش بسیار مهمی در حرف زدن و تکلم کودک دارند.  عدم توجه به مراقبت از آنها همچنین می تواند مشکلاتی در تلکم کودک ایجاد کند. از دست دادن دندان های شیری تاثیر منفی بر روحیه ی کودک شما خواهد داشت زیرا دندان در زیبایی چهره نقش اساسی دارد. به همین دلیل به محض پوسیده شدن دندان به جای اینکه اقدامات کشیدن را انجام دهید، راهکارهای دیگر را دنبال کنید. دندانپزشک متخصص و حرفه ای می تواند متناسب با شرایط موجود، بهترین راهکار را در اختیار شما قرار دهد.

دندان شیری عصب کشی شده

باید و نبایدهایی در مورد دندان شیری

دندان های شیری مانند دندان های دائمی دارای ریشه بوده و کارایی خوبی دارند. اگر از آنها به خوبی مراقبت نکنیم در این صورت در کوتاهترین مدت زمان پوسیده شده و عملکرد خود را از دست می دهند. از مهمترین راهکارها برای حفظ دندان های شیری می توان موارد زیر را نام برد:

  • رعایت بهداشت دندان به طور کامل
  • توجه به تغذیه ی مناسب
  • فیشورسیلانت تراپی
  • توجه به فلوراید تراپی
  • چکاپ های منظم و دوره ای
  • ترمیم دندان در صورت ایجاد هر گونه مشکل

توجه کنید اگر دندان های شیری در معرض ضربه های فیزیکی قرار گیرند به راحتی آسیب می بینند. شکستگی دندان های شیری از مهمترین مشکلاتی است که به وجود می آید. با انتخاب یک دندانپزشک مطمئن و کاربلد می توانید بهترین راهکار را برای حفظ دندان شیری فرزند خود در اولویت قرار دهید و مراقبت های مطلوبی را در نظر بگیرید.

در کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی کلیه اعمال دندانپزشکی کودکان توسط متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان انجام میگردد.