پانسمان موقت دندان همانطور که از نام آن پیداست به طور موقت (حدود 2 هفته تا یک ماه) و در حین درمان عصب کشی یا به علل دیگر استفاده میشود. اما اگر به خوبی از آن مراقبت نکنید، با افتادن پانسمان دندان خود مواجه خواهید شد. اما پس از افتادن پانسمان باید چه کرد و چه کارهایی برای پیشگیری میتوان انجام داد؟ 

پانسمان موقت دندان چیست ؟

گاهی اوقات درمان دندان‌های شما باید در چند مرحله انجام شود.مثلا عصب کشی دندان در یک جلسه به پایان نمیرسد و بین دو جلسه دندانپزشک از پانسمان موقت استفاده می کند. یا مثلا بعد از عصب کشی و تا زمان آماده شدن روکش دندانی از پانسمان دندانی استفاده میشود تا دندان در معرض عفونت قرار نگیرد.
همچنین با پانسمان موقت میتوان درد دندان را تا زمان درمان اصلی متوقف کرد. زیرا پالپ دندان دیگر در معرض محرک های محیط دهان قرار نمیگیرد.

عکس پانسمان موقت دندان

                                                                 تصویری از پانسمان دندان

مزایا و معایب استفاده از پانسمان دندان

همانطور که از اسم آن می توان حدس زد، پانسمان های موقت دندان هیچگاه برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نمی گیرند. به عبارت دقیق تر، در اکثر موارد از این پانسمان ها کم و بیش حدود یک ماه استفاده می شود. احتمال درآمدن، تحلیل رفتن و شکستگی این پانسمان ها وجود دارد. احتمالاً خیلی زود می خواهید جای پانسمان موقت خود را با پرکردگی دائمی عوض کنید. اگر نتوانید به موقع پانسمان موقت دندان را جایگزین کنید، امکان دارد دندان دچار عفونت دندان شده یا با مشکلات دیگری مواجه شوید. بسیاری از درمان های اورژانسی دندانپزشکی بدون پانسمان موقت انجام شدنی نیستند.

با افتادن پانسمان دندان چه کنیم؟

  • پانسمان روی دندان موقت است و در اسرع وقت بعد از خاتمه درمان ریشه، باید پر شود یا درمان پروتزی روی آن انجام گیرد. در صورت افتادن پانسمان دندان، در اسرع وقت باید برای پانسمان مجدد مراجعه نمود، چون روی دندان نباید باز بماند.
    افتادن پانسمان موقت

سوالات متداول درباره افتادن پانسمان دندان

1- نگهداری و مراقبت پانسمان چگونه باید باشد؟

برای نگهداری از پانسمان بهتر است این نکات را رعایت کنید: دو بار در روز مسواک بزنید . از نخ دندان استفاده کنید. در هنگام غذا خوردن سعی کنید با سمت دیگر دهانتان که پانسمان ندارد غذا را بجوید. از جویدن آدامس و مصرف غذاهای سخت و چسبنده خودداری کنید.

2- اگر پانسمان دندان افتاد چگونه مسواک و نخ دندان بزنیم؟

مهمترین نکته هنگام زدن مسواک و نخ دندان آن است که باید با دقت و به آرامی انجام شوند از مسواک های دارای برس نرم استفاده کنید و مراقب باشیم باقیمانده موادغذایی از محل پوسیدگی دور شوند و باکترهای مضر نتوانند در آنجا جمع شوند و پوسیدگی را بدتر نمایند. برای استفاده از نخ دندان هم باید بسیار مراقب باشید و در هنگام بیرون آوردن نخ دندان از بین دندان ها، به جای اینکه نخ دندان را به سمت بالا بکشید، آن را از کنار بیرون بیاورید.

3- هنگام غذا خوردن چگونه مراقب پانسمان دندان خود باشیم؟

از خوردن غذا با آن سمتی از دهان که پانسمان شده است خودداری کنید. از مصرف برخی غذاها در طول دوره استفاده از پانسمان دندان باید اجتناب کنید. غذاهای سخت و ترد مانند آجیل ها، شکلات های جویدنی و تافی و جویدن آدامس مثال هایی از این دست هستند. زیرا اینها به دندان می چسبند و در اثر تماس با عصب دندان ، درد زیادی ایجاد می کنند.افتادن پانسمان بعد از عصب کشی

4- درمان های خانگی افتادن پانسمان موقت دندان چیست؟

دهان خود را با آب گرم بشویید. برای این کار از آب سرد یا داغ استفاده نکنید. همچنین از دهانشویه نیز استفاده نکنید، زیرا درد زیادی ایجاد می کند و در اسرع وقت برای ترمیم دندان خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

5- آیا می توان پس از افتادن پانسمان دندان آن را در جایش قرار داد؟

سعی نکنید خودتان مجددا مواد افتاده را سر جایش قرار دهید. بهتر است در اولین فرصت به دندانپزشک معالج خودتان مراجعه نمایید سعی نکنید خودتان مجددا مواد افتاده را سر جایش قرار دهید.

6- اگر پانسمان دندان افتاد و دچار عفونت شد چکار کنیم؟

اگرپانسمان دندان بیفتد و با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان دچار عفونت شد باید دندان عصب کشی گردد.

7- در صورت عدم دسترسی به دندانپزشک با پانسمان دندانی که افتاده چه کنیم؟

باید تا مراجعه به دندانپزشک محل افتادگی را تمیز نگه دارید. فقط دندانپزشک می تواند پانسمان  دندانی که افتاده است را جایگزین نماید.