تورم اندک صورت بعد از عصب کشی، کشیدن دندان و ایمپلنت طبیعی است. اما در صورتی که تورم بعد از 48 ساعت بهبود نیابد بایستی به دنبال روش های کاهش ورم صورت بود. مصرف منظم مسکن ها و آنتی بیوتیک ها، استفاده از کیسه ی آب گرم موجب کاهش تورم صورت می شود.

روش های کاهش ورم صورت بعد از عصب کشی، کشیدن دندان و جراحی ایمپلنت:

دندان ها علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در سلامتی دارند. اگر دندان ها آسیب دیده باشند، ممکن است موجب بروز مشکلاتی در دستگاه گوارشی گردند. دندان درد در اثر ایجاد حفره در دندان ایجاد می شود. در حقیقت زمانی که حفره­ ها عمیق شده و تا عصب پیشروی کرده اند، بایستی دندان مربوطه توسط دندانپزشک ماهر عصب کشی شود. عصب کشی، کشیدن دندان و ایمپلنت دندان از رایج ترین اقدامات دندانپزشکی محسوب می شوند. گاهی بعد از این اقدامات صورت دچار تورم می شود. تورم صورت از مشکلات بعد از جراحی دندان می باشد. بنابراین در این مقاله درباره روش های کاهش ورم صورت بحث خواهیم نمود.

روش های کاهش ورم صورت بعد از عصب کشی دندان:

در پاره ای از موارد بعد از اتمام عصب کشی با درد و تورم مواجه می شویم. درد و تورم پس از عصب کشی که فلیرآپ نامیده می شود، طبق رفرنس ها در 16 درصد بیماران اتفاق می افتد. فلیرآپ یا درد و تورم شدید بعد از عصب کشی بسیار ناراحت کننده و دردناک می باشد. برخلاف تصور عموم فلیرآپ نشان دهنده ی عدم موفقیت آمیز بودن روند عصب کشی نیست. در حقیقت فلیرآپ چندان نگران کننده نیست و قابل پیشگیری می باشد. گاهی فلیرآپ ممکن است تا یک هفته نیز ادامه داشته باشد.

اغلب فلیرآپ با مصرف داروهای ساده ی ضد درد مانند ایبوپروفن، استامینوفن و ژلوفن رفع می گردد. اما اگر درد و تورم بعد از عصب کشی بسیار شدید باشد ممکن است به دستور دندانپزشک نیاز به مصرف داروهای دیگری مثل کورتون ها داشته باشیم.

تورم بعد از جراحی دندان عقل 

علاوه بر درمان های دارویی، استفاده از آب ولرم و یا قرقره کردن آب نمک ولرم ممکن است موجب کاهش ورم صورت گردد. در صورتی که تورم شدید باشد و دندان دچار آبسه شود، ایجاد یک برش کوچک در محل عصب کشی توسط جراح و تخلیه ی تجمعات آبسه موجب رفع تورم می شود.

مصرف سیر، روغن زیتون، سماق، عصاره ی میخک و کنجد نیز از روش های کاهش ورم صورت هستند که در گذشته مرسوم بوده است، اما در حال حاضر اثر هیچ کدام از آنها بر کاهش تورم اثبات نشده است.

روش های کاهش ورم صورت بعد از کشیدن دندان:

کشیدن دندان نیز نوعی جراحی دندان محسوب می شود که اغلب افراد از آن واهمه دارند. بروز درد، تورم و خونریزی بعد از کشیدن دندان طبیعی بوده و ممکن است یک یا دو روز ادامه پیدا کند. اما اگر درد و تورم بعد از 48 ساعت کمتر نشود بایستی به دنبال روش های کاهش ورم صورت و درد ناشی از کشیدن دندان بود.

اغلب تورم بعد از کشیدن دندان، در اثر عفونت محل زخم ایجاد می شود. یک روش موثر برای کاهش تورم صورت، استفاده از کیسه ی آب گرم و مصرف مرتب آنتی بیوتیک طبق تجویز پزشک می باشد. در صورت بروز عفونت حاد ممکن است لازم باشد تا دندانپزشک محل عفونت را سوراخ و مایع درون آن را تخلیه نماید.

استفاده از کیسه ی آب سرد، قرار دادن باند تا شده روی پوست صورت و لب و در موارد نادر استفاده از هورمون ها و آنزیم ها از روش های کاهش ورم صورت بعد از کشیدن دندان هستند.

تفاوت عفونت و ورم طبیعی بعد از جراحی دندان:

همانگونه که گفته شد اندکی تورم بعد از اقدامات دندانپزشکی مثل عصب کشی، جراحی کشیدن دندان، ایمپلنت و ... وجود دارد. اما تورمی که در اثر عفونت ایجاد شود اغلب به همراه تب می باشد و بخشی از صورت قرمزتر می گردد و دمای بالاتری نسبت به سایر قسمت های صورت دارد.

کاهش ورم صورت بعد از جراحی دندان عقل


روش های مراقبت از دندان برای کاهش تورم صورت:

 برای اینکه میزان تورم دندان به حداقل برسد ضروری است یک سری نکات پس از انجام اقدامات دندانپزشکی رعایت گردد. این نکات عبارتند از:

استفاده از غذاهای نرم و مایعات مثل سوپ، ماست، پوره سیب زمینی، آبمیوه های طبیعی و ... تا 48 ساعت بعد از جراحی.

عدم استعمال دخانیات تا دو روز بعد از جراحی

عدم استفاده از نی و مکیدن نوشیدنی

سایر نکات برای کاهش تورم صورت:

بعد از جراحی دندان عقل غذاهایی مثل بستنی، عسل و غذاهای نرم مصرف نمایید.

بهتر است تا 24 ساعت از مسواک زدن در ناحیه ی جراحی شده پرهیز کنید.

از روز دوم می توانید از محلول دهانشویه مناسب استفاده نمایید.

در صورت بروز خونریزی خفیف در منزل تکه ای گاز استریل تمیز و مرطوب روی محل زخم قرار دهید. بعد از قرار دادن گاز استریل می توانید از کمپرس سرد روی صورت استفاده کنید.