عصب کشی دندان یکی از مهم ترین و البته سخت ترین روش های درمانی در دندان پزشکی می باشد که عموما افراد برای استفاده از این روش درمانی، با نوعی ترس به دندان پزشکی ها مراجعه می کنند. در این میان گاهی اوقات افراد در حین استفاده از این روش درمانی و بعد از انجام آن دچار دردهای خفیف و یا شدیدی می شوند.
اما آیا درد بعد از عصب کشی دندان طبیعی است؟ برای درد بعد از عصب کشی چه باید کرد؟

علت درد عصب کشی دندان


آیا درد بعد از عصب کشی دندان طبیعی است؟

خیلی از افراد انتظار دارند که بعد از درمان ریشه دندان های خود دیگر درد و هیچ احساس آزار دهنده دیگری برای آنها پیش نیاید.

در صورتی که این انتظار اشتباه است. زیرا ممکن است دوباره و به دلایل مختلفی، درد بعد از استفاده از این روش درمانی به سراغ آنها بیایند. به همین دلیل داشتن مقداری درد برای مدتی بعد از درمان دندان طبیعی می باشد.

در روش درمانی عصب کشی دندان، دندان پزشک سعی می کند عفونت ها را از دندان های مورد نظر پاک کند و سپس با مواد مخصوصی کانال های دندان را پر کند.

در طی این مراحل ممکن است اتفاقاتی برای دندان ها، لثه ها و بافت های اطراف دندان ها رخ دهد که همه اینها سبب به وجود آمدن درد زیادی برای بیماران می شوند.

در برخی از موارد نیز ایجاد این احساسات آزار دهنده به روش درمان آنها و تجربه دندان پزشک بستگی دارد.

وقتی دندان پزشک در حین درمان از مقدار بیشتری مواد برای پر کردن دندان ها استفاده می کند، دردهای زیادی به دلیل وجود مواد اضافه در دندان ها گریبانگیر بیماران می شود.

قابل ذکر است که این احساس بیشتر مواقعی به سراغ افراد می آید که آنها دندان های خود را به یکدیگر می فشارند.

برخی از افراد نیز به دلیل خرابی بیش از حد دندان های خود مجبور هستند، بارها و بارها برای عصب کشی به پزشک مراجعه کنند. در این مواقع بافت های دندان های آنها ضعیف می شوند و با کوچکترین ضربه ای از سوی وسایل دندان پزشکی به دندان های مورد نظر یا نفوذ باکتری ها به دندان ها، بافت های دندان ها و لثه ها ممکن است، افراد احساس درد بیشتری کنند.

درد دندان عصب کشی شده


احساس درد بعد از عصب کشی دندان تا چه مدت زمانی طبیعی می باشد؟

مقدار درد بیماران به آستانه تحمل آنها بستگی دارد. در این میان برخی افراد بعد از این شیوه درمانی درد زیادی و برخی درد بسیار کمی را تحمل می کنند.

با این حال افراد بهتر است نسبت به این احساسات آزار دهنده بی توجه نباشند و سعی کنند به مقدار و مدت زمان طول کشیدن آن دقت کنند.

با وجود اینکه داشتن این احساس بعد از عصب کشی دندان طبیعی است، افراد باید دقت کنند که مدت زمان داشتن درد شدید تا دو روز بعد از استفاده از این شیوه درمانی طبیعی است و در صورت بیشتر شدن این زمان و کم نشدن این احساس آزار دهنده باید به دندان پزشک مراجعه کنند.

در این میان برخی از افراد نیز درد کمی را تحمل می کنند. میزان وجود درد و احساسات آزار دهنده دیگر در افراد نیز حداکثر باید تا دو هفته باشد و در صورت بیشتر شدن این زمان آنها نیز باید به دندان پزشک مراجعه کنند.

همچنین یکی از مراحل عصب کشی دندان ایجاد روکش برای دندان ها است. در برخی از موارد این مرحله نیز می تواند تا مدتی در افراد ایجاد درد کند که البته به مرور زمان مقدار این درد کاهش می یابد.

قابل ذکر است که در بعضی از موارد نیز افراد با گاز زدن یک ماده غذایی و یا فشار دادن دندان هایشان بر روی هم درد زیادی گریبانگیر آنها می شود. این افراد باید تا مدتی مراقب دندان های ترمیم یافته خود باشند تا روند بهبودی آنها تکمیل شود.

درد دندان حین عصب کشی

روش های جلوگیری از دردهای بعد از عصب کشی دندان

نخستین راه جلوگیری از درد دندان مراجعه به یک دندان پزشک حاذق می باشد. پزشکان با تجربه، هم می توانند به راحتی دندان های آسیب دیده را تشخیص دهند، هم شیوه درمانی مناسبی را انتخاب کنند و هم در حین عصب کشی مراقب بافت ها و مقدار استفاده از مواد پرکننده باشند.

در بسیاری از موارد دندان پزشکان بعد از عصب کشی از بیماران می خواهند که تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی (یعنی تمام شدن بی حسی دندان) پرهیز کنند تا درد زیادی متحمل نشوند و همچنین افراد نا خواسته به دندان های خود آسیبی وارد نکنند.

افراد برای جلوگیری از عفونت در دندان های عصب کشی شده خود می توانند از کیسه های آب یخ استفاده کنند.

یکی از دلایل ایجاد درد در بیماران متورم شدن بافت های کنار دندان ها و یا لثه ها می باشد. در بعضی از موارد هم با وجود اینکه دندان پزشک عفونت های دندان های مورد نظر را خارج کرده است، اما باز هم عفونت های وارد شده به لثه می توانند سبب آزار افراد شوند.

بیماران بعد از عصب کشی دندان باید به مدت دو تا سه روز به ورزش نپردازند تا کمی روند بهبودی آنها سریعتر به پیش برود و دندان ها به حالت طبیعی خود بازگردند.

مواد شیمیایی موجود در سیگار و قلیان نیز می توانند سرعت بهبودی دندان های درمان شده را با تاخیر مواجه کنند. پس افراد باید مواظب استفاده از این نوع دخانیات نیز باشند.

مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن و همچنین آنتی بیوتیک ها نیز باید طبق تجویز پزشک و در طی مدت زمانی خاصی صورت قرار گیرد تا روند بهبودی بیماران تکمیل شود.

یکی دیگر از دلایلی که بعد از عصب کشی دندان ها می تواند افراد را آزار دهد، اصابت وسیله های دندان پزشکی به بافت های حساس اطراف دندان های مورد نظر می باشند.

همچنین افراد برای بهبود زودتر دندان های خود، باید دقت کنند که تا چند روز از غذاهای نرم استفاده کنند، زیرا غذاهای سخت و یا غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، می توانند سبب ضربه و یا فشار به دندان های تحت درمان شوند. در این صورت است که دندان ها دیرتر بهبود می یابند.

عصب کشی دندان درد دارد؟

منابع:

 https://www.healthline.com/health/pain-after-root-canal

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312224/