فیشور سیلانت تراپی نوعی درمان پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها خصوصا در کودکان است و موجب می‌شود تا دندان ها برای مدت طولانی تری سالم بمانند. فرورفتگی ها و شیارهای روی سطح دندان های شیری و دائمی ما "فیشور" نامیده می شوند و فیشور سیلانت تراپی به معنای پر کردن این حفره ها و شیارها است.

فیشور سیلانت تراپی چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

فیشور سیلانت تراپی نوعی درمان پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها است و موجب می‌شود تا دندان ها برای مدت طولانی تری سالم بمانند. مینای تمامی دندان ها از جمله دندان های آسیاب، به ویژه هنگامی که این دندان ها به تازگی شروع به رشد می‌کنند، به سختی نهایی خود نرسیده و امکان پوسیدگی در آن بسیار بالاست. اگرچه فیشور سیلانت تراپی در کشور ما به میزان بسیار کمی انجام می‌شود، اما کاربرد آن در کشورهای توسعه یافته بسیار زیاد است و حتی برای افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، محرومیت هایی در بیمه وجود دارد.

هزینه فیشورسیلانت تراپی  کودکان

فیشور سیلانت تراپی نوعی درمان پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها است


فیشور به چه معناست؟

فرورفتگی ها و شیارهای روی سطح دندان های شیری و دائمی ما "فیشور" نامیده می‌شوند. این نواحی، مستعد ترین مناطق دندان برای ایجاد پوسیدگی هستند، زیرا دندان های خلفی و مناطقی هستند که تمیز کردن آنها دشوار است و امکان تجمع جرم و مواد غذایی در اطراف آنها بالاست، به خصوص در کودکان که توانایی کافی برای مسواک زدن ندارند.

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

این فرآیند، به معنای پر کردن حفره ها و شیارهایی است که ما آن را فیشور می‌نامیم. قبل از اعمال فیشور سیلانت، دندان ها با تجهیزات مخصوص از جمله برس، تمیز می‌شوند و سطوح مورد نظر دندان با استفاده از مواد مخصوص برای اعمال فیشور سیلانت، آماده می شود، سپس شکاف های دندان با یک ماده ژل مانند پوشیده می‌شوند. در واقع با بستن شکاف با سیلانت، می‌توان پیش از ایجاد پوسیدگی در دندان، سلامت دندان ها را تضمین کرد. به این صورت که مواد محافظتی روی سطح دندان ها قرار می‌گیرد و ترک ها و شکاف هایی که مسواک نمی تواند آنها را تمیز کند، می بندد و سپس با یک نور خاص، این ماده سخت می‌شود. استفاده از فیشور سیلانت یک روش موثر و درمانی در برابر پوسیدگی دندان است و به عنوان یک درمان پیشگیرانه به کار می رود. با استفاده از این روش، ترک های ذکر شده تحت پوشش قرار می‌گیرند و از تجمع باکتری ها و تشکیل پوسیدگی جلوگیری می شود.

فیشورسیلانت تراپی اطفال

در فیشور سیلانت تراپی شکاف های دندان با یک ماده ژل مانند پوشیده میشوند


ویژگی های فیشور سیلانت تراپی شامل موارد زیر است:


  • همانطور که پیشتر گفتیم در فیشور سیلانت تراپی، شیارها و ترک های موجود در سطح دندان با یک لایه نازک از مواد مایع، بدون آسیب رساندن به سطح دندان پر می شوند.
  • این درمان بدون بیهوشی و بی حسی انجام می شود.
  • این عمل برای 1 دندان حدود 3 دقیقه طول می کشد.
  • این درمان، واکسیناسیون دندان نیز نامیده می‌شود و روشی کاربردی و بدون درد است و تمامی افراد می توانند آن را انجام دهند.
  • بعد از اعمال این درمان، هیچ محدودیتی در خوردن و آشامیدن وجود ندارد و بیمار می تواند بلافاصله بعد از فیشور سیلانت تراپی، برنامه غذایی عادی خود را ادامه دهد.
  • این درمان فقط یک بار بر روی دندان اعمال می شود و سپس به صورت دوره ای باید تحت بررسی پزشک قرار گیرد.
  • اگر در برخی نواحی به دلیل فشار جویدن، ساییدگی ایجاد شود، باید سیلانت دندان توسط پزشک در طی دوره کنترل، تجدید شود.
  • پس از انجام این درمان، فرد هیچگونه احساس ضخامت یا ارتفاع مواد در دندان خود نخواهد کرد.


فیشور سیلانت تراپی را برای کدام دندان ها را می توان انجام داد؟

این روش درمانی را میتوان برای های دندان های جلویی و دندان های آسیاب شیری و دندان های آسیاب دائمی کوچک و بزرگ استفاده کرد.


از چه سنی می توان فیشور سیلانت را اعمال کرد؟

می توان از سن 3 سالگی (سنی که همه دندان های شیری رویش کرده اند) از این روش استفاده کرد و اگر دندان های فرد به طور مرتب تا 20 سالگی مورد بررسی قرار گیرند، به لطف این درمان، هیچ گونه پوسیدگی در آنها ایجاد نخواهد شد.

فیشورسیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی از سن 3 سالگی قابل اعمال بر دندان ها است


ماندگاری فیشور سیلانت تراپی چقدر است؟ آیا نیاز به تجدید دارد؟

آنچه بر روی دندان های شیری اعمال می شود تا زمانی که این دندان ها بیفتند باقی می ماند. در مواردی که این درمان بر روی دندان های دائمی انجام شود، تا زمانی که این دندان در دهان شماست، سیلانت بر روی آن باقی می‌ماند، به جز در مواردی که ساییدگی و شکستگی های کوچک در آن محل از دندان اتفاق بیفتد. در کنترل های منظم، سایش و شکستگی ها و ترک های کوچک دندان توسط پزشک اصلاح یا تجدید می شود.


آیا این درمان برای کودکان دشوار است؟

این درمان دردناک نیست زیرا در اغلب موارد دندان ها تراش داده نمی‌شوند و به طور کل  فیشور سیلانت تراپی درمان آسانی است و می توان آن را به راحتی برای کودکان بالای 3 سال، به سرعت انجام داد.آیا فیشور سیلانت تراپی مضر است؟

تا به حال هیچ گونه مضراتی برای این درمان گزارش نشده و فیشور سیلانت تراپی فاقد هرگونه مواد مضر است؛ بنابراین خطری برای سلامتی فرد ندارد.


آیا هزینه این درمان بالاست؟

فیشور سیلانت نسبت به پرکننده های معمولی دندان، هزینه کمتری دارد. از آنجا که این روش، یک درمان پیشگیرانه است، یک گزینه درمانی مقرون به صرفه محسوب می‌شود زیرا می تواند از مشکلات بعدی دندان جلوگیری کند. محدوده قیمت مشخصی برای فیشور سیلانت وجود ندارد. به منظور تعیین قیمت، باید معاینه دهان و دندان بیمار انجام شود. بسته به کلینیکی که درمان در آن اعمال می شود و نیازهای بیمار، هزینه این درمان متفاوت خواهد بود. بسیار مهم است که برای انجام صحیح درمان فیشور سیلانت تراپی به پزشکی متخصص و با تجربه مراجعه کنید.

فیشور سیلانت تراپی کودکان

فیشور سیلانت نسبت به پرکن های معمولی هزینه کمتری دارد.


درمان فلوراید بهتر است یا فیشور سیلانت تراپی؟

فيشور سيلانت و درمان فلورايد مستقل از يكديگر هستند و به طور متفاوت از تشكيل پوسيدگي بر روی دندان جلوگيري مي كنند. از طرف دیگر، هر دوی این درمان ها از یکدیگر پشتیبانی می کنند و هیچ کدام از آنها مهم تر یا موثر تر از دیگری نیست و هر دو به یک اندازه مهم هستند و ما نمی توانیم یکی را جایگزین دیگری کنیم.


فیشورسیلانت تراپی کودکان

نمونه‌ای از فیشور سیلانت تراپی بر روی دندان آسیاب


ارتباط فیشور سیلانت تراپی با دندانپزشکی پیشگیرانه

مهمترین عنصر در دندانپزشکی پیشگیرانه، رعایت بهداشت دهان و دندان است. برای این منظور مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه ها بسیار مهم است. مفهوم دندانپزشکی پیشگیرانه با استفاده از فیشور سیلانت و درمان های فلوراید توسط پزشک تکمیل می شود و همانطور که گفتیم هر دوی این درمان ها به یک اندازه مهم هستند.