بعد از جراحی و کشیدن دندان عقل یا سایر دندان ها چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ بعد از عمل جراحی دهان باید چه بخوریم؟  برای درد بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟ دهان بعد از جراحی به راحتی باز نمی شود، چه کنیم؟ برای بهبود سریع تر زخم باید چه کرد؟


خونریزی بعد از کشیدن دندان

1- مقداری نشت و جریان خون از ناحیه عمل طبیعی و عادی است. ممکن است صبح لکه خونابه بر روی بالش خود ببینید! نگران نشوید.

2- تف نکنید و مک نزنید. با نی چیزی نیاشامید. این کارها باعث خونریزی خواهد شد.

3- اگر احساس میکنید از ناحیه عمل خون می آید، یک گاز استریل مرطوب در ناحیه عمل بگذارید و به مدت 30 دقیقه محکم در محل عمل نگه دارید. در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار نمایید و در صورت عدم کنترل ، تماس بگیرید.

4- در شب اول بعد از عمل زیر سر خود چند بالش بگذارید تا سر بالاتر قرار گیرد یا در حالت نشسته استراحت کنید.بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟

مراقبت از زخم

1- در محل جراحی یک گاز قرار داده شده و تا زمان رسیدن به منزل (حدود نیم ساعت تا سه ربع بعد از عمل) دهان را محکم بسته نگه دارید تا گاز با فشار در محل عمل قرار داشته باشد، بعد آن را به آرامی بردارید و از دستکاری ناحیه عمل خودداری کنید.

2- از شستشوی دهان در روز جراحی خودداری فرمایید.

3- تا 24 ساعت از سیگار و دخانیات استفاده نکنید. این کار باعث خونریزی و کندی در ترمیم زخم میشود.


درد بعد از جراحی و کشیدن دندان

1- درد و ناراحتی بعد از عمل تا حدودی عادی است، که با استفاده از مسکن های تجویز شده تا حدی کنترل می‌شود ولی کاملا حذف نخواهد شد.

2- داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید. در صورتی که داروها باعث تهوع گردید، آنها را با یک لیوان کامل آب یا مختصری غذا مصرف کنید.

3- زمانی که داروهای مسکن مصرف می‌کنید، از رانندگی و کار با وسایلی که دقت زیادی میخواهد پرهیز کنید.

4- داروهای خود را به موقع و تا پایان دوره درمان ( به خصوص در مورد آنتی بیوتیک ها) مصرف نمایید.

5- بعد از بیرون آوردن دندان، گاهی لخته از حفره دندان جدا شده که اصطلاحا حفره خشک نامیده میشود.این امر چند روز بعد از جراحی موجب تشدید درد میگردد، که در اینصورت بایستی با مطب تماس بگیرید.

تورم بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟

1- بسیار مهم است که مقادیر زیادی مایعات بنوشید.از مصرف مایعات با نی اجتناب کنید چرا که باعث خونریزی می‌شود.

2- تا یک ساعت بعد از عمل از خوردن غذا اجتناب کنید.

3- در 24 ساعت اول بعد از عمل ، از خوردن غذاهای داغ و بسیار گرم اجتناب کنید. در این مدت استفاده از غذاهای نرم و خنک مثل بستنی، ماست، فرنی، شیر سرد و....بسیار راحت و مناسب است. در اولین فرصتی که احساس ناراحتی نمی‌کنید رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرید. در روزهای اول غذاهای نرم مناسب تر است.

درد بعد از کشیدن دندان

بهداشت دهان: بعد از کشیدن دندان چگونه مسواک بزنیم؟

1- در 12 ساعت اول بعد از عمل، دهان شویه نکنید، آب در دهان نگردانید و مسواک نزنید.

2- 24 ساعت بعد از عمل هر 3 ساعت یک بار دهان خود را با آب نمک رقیق شستشو دهید(نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب جوشیده گرم و تمیز)

3- از فردای عمل دندان ها را به طور مرتب به آرامی مسواک بزنید ولی ناحیه عمل را مسواک نزنید.

4- بعد از انجام جراحی، روی زخم در داخل دهان را قشر خاکستری رنگی می‌پوشاند و دهان تا چند روز بدمزه است و نفس اندکی بوی نامطبوع دارد. این حالات طبیعی هستند و نشانه وجود عفونت نیستند.

در این زمینه شاید علاقه مند باشید این مطلب را نیز مطالعه کنید: دندان عقل چیست؟ زمان مناسب کشیدن، ضرورت کشیدن، عوارض کشیدن

تورم

1- تورم بعد از جراحی و کشیدن دندان واکنش طبیعی بدن می‌باشد و در برخی از افراد زیاد است.تورم طی 48 ساعت بعد از عمل به حداکثر خود میرسد و معمولا طی 4-6 روز بتدریج کم میشود.

2 - کاربرد کمپرس یخ در ناحیه جراحی، به صورت یک ربع درمیان برای 24 ساعت اول میتواند به کنترل تورم کمک کند و ممکن است احساس راحتی بیشتری کنید.3- کاربرد کمپرس گرم از روز سوم عمل به بعد به کاهش تورم و سرعت بهبودی کمک میکند.مسکن بعد از کشیدن دندان


استراحت بعد از کشیدن دندان

1- از فعالیت شدید و ورزش سنگین به خصوص در 24 ساعت اول بعد از عمل پرهیز کنید. 

2 - در روزهای اول بعد از عمل ساعات بیشتری را به استراحت و آرامش خود اختصاص دهید.

کبودی بعد از جراحی کشیدن دندان

1-  ممکن است در ناحیه عمل یا مجاور آن کبودی ملایمی مشاهده کنید، این یک واکنش طبیعی در برخی افراد است و نباید باعث نگرانی شود. معمولا طی 7-14 روز به تدریج برطرف می‌شود. 

2- کمپرس گرم از روز سوم به بعد باعث تسریع در بر طرف شدن لکه کبودی می گردد.

تورم و باد کردن بعد از کشیدن دندان

سفت شدن عضلات و باز نشدن دهان

1- ممکن است بعد از جراحی و کشیدن دندان در ناحیه عمل احساس سفتی عضلات داشته باشید و دچار محدودیت در باز کردن دهان شوید. این غیر عادی نیست و طی 5 تا 10 روز به تدریج بهتر می شود. 

2- از روز سوم و چهارم بعد از عمل می‌توانید به مرور برای باز کردن دهان تمرین کنید.

بخیه ها

1- در صورتی که در محل عمل شما بخیه زده شده است، باید مراقبت کنید که هنگام مسواک زدن یا غذا خوردن محل عمل آزرده نشود و بخیه ها دستکاری نگردد.

2 -جهت برداشتن بخیه حتما یک هفته بعد مراجعه کنید. در صورتیکه از بخیه های قابل جذب استفاده شده باشد به شما گفته می‌شود.