دچار درد روکش دندان شده اید؟ در حالی که روکش دندان می تواند به طور موثری دندان آسیب دیده را بپوشاند و از آن محافظت کند، بسیاری از مردم با این مسئله مواجه میشوند که روکش دندان از آن ها در برابر درد محافظت نمیکند!

در واقع دندان روکش شده به اندازه یک دندان معمولی مستعد مشکلات است.

ممکن است در جایی که روکش قرار دارد، احساس ناراحتی، حساسیت یا فشار داشته باشید. یا ممکن است یک دندان درد دائمی را تجربه کنید .

دلایل زیادی وجود دارد که روکش دندان شما آسیب ببیند. در این مقاله، در مورد آنچه که می‌تواند باعث درد شما شود و راه‌هایی برای کاهش آن بیشتر خواهید آموخت.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یک کلاه است که روی یک دندان آسیب دیده قرار داده میگیرد. در جای خود سیمان شده و قسمتی از دندان را که می بینید می پوشاند.روکش دندانی

کار روکش بازیابی اندازه و شکل دندان و در عین حال محافظت از آن است. گاهی اوقات، روکش های دندانی در دو طرف دندان از دست رفته قرار می گیرند تا بریج را نگه دارند. (پروتزی که فضایی خالی در دهان شما را پر می کند).

روکش ها از مواد مختلفی از جمله چینی، سرامیک و فلز ساخته می شوند.

ممکن است برای محافظت از دندان بعد از درمان ریشه دندان به روکش دندان نیاز داشته باشید. یا، دندانپزشک شما ممکن است یک روکش را موارد زیر توصیه کند:

 • پوسیدگی بزرگی که امکان ترمیم آن با پر کردن میسر نمی باشد.
 • دندانی که ترک خورده یا ضعیف شده است.
 • دندان از دست رفته ای که نیاز به بریج یا ایمپلنت دارد.
 • تغییر رنگ یا بدشکل دندانی

همچنین در این ویدئو که توسط تیم تولید محتوای دکتر طبرسی تهیه شده، به سادگی توضیح داده شده که روکش دندان چیست.


چه چیزی ممکن است باعث درد در دندانی شود که روکش دارد؟ 

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در دندان روکش شده درد داشته باشید، از جمله:

پوسیدگی دندان در زیرروکش

از آنجایی که دندان طبیعی زیر روکش وجود دارد، به وجود آمدن پوسیدگی یا ایجاد فاصله بین روکش و دندان میتواند باعث درد مداوم شود.

اگر پوسیدگی دندان به اندازه کافی بزرگ شود و عصب را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) داشته باشید.

عفونت

اگر قبل از قرار دادن روکش دندان، درمان ریشه (عصب کشی) نداشتید، دندان همچنان دارای اعصاب است. گاهی اوقات، روکش روی عصب آسیب دیده فشار می آورد و عفونت رخ می دهد. یا، عفونت‌ها می‌توانند ناشی از پر کردن‌های قدیمی زیر روکش باشند که باکتری‌هایی را که عصب را عفونی می‌کنند، نشت می‌کند.

علائم عفونت عبارتند از:

 • درد هنگام گاز گرفتن
 • تورم لثه
 • حساسیت به دما
 • تب

درد لثه ناشی از چسباندن روکش

ممکن است پس از انجام عمل قرار دادن روکش، ناراحتی موقتی داشته باشید . این درد نباید بیش از 2 هفته یا بیشتر طول بکشد. اگر بعد از روکش کردن دندان، درد زیادی دارید، یا اگر دردی دارید که بعد از 2 هفته از بین نمی رود، با دندانپزشک صحبت کنید.

شکستگی دندان یا روکش

روکش یا دندان ترک خورده در زیر روکش می تواند باعث درد خفیف شود. ممکن است به دلیل ترک ، حساسیت به سرما، گرما یا هوا داشته باشید . اگر متوجه شدید روکش شما شکسته، شل یا ترک خورده است، باید آن را عوض کنید

دندان قروچه (براکسیسم)

دندان قروچه در شب، می تواند به روکش دندان فشار وارد کند و باعث درد شود.

لثه های فرورفته

اگر لثه‌های اطراف دندان روکش شده شما عقب‌نشینی کرده و بخشی از ریشه دندان ظاهر شده باشد، ممکن است متوجه درد و حساسیت شوید. تحلیل لثه می تواند در اثر مسواک زدن خشن ایجاد شود. هنگامی که لثه ها تحلیل می روند و عقب نشینی میکنند، در برابر تجمع پلاک و بیماری لثه آسیب پذیرتر می شوند .

روکش به درستی قرار نمی گیرد

اگر روکش شما به درستی قرار نگیرد، ممکن است منجر به ناراحتی شود.عدم تناسب نیز ممکن است بر جویدن یا لبخند شما تأثیر بگذارد. درد هنگام جویدن معمولاً به این معنی است که روکش دندان بلند است .

روکش دندان باید مانند دندان های دیگر شما در خطی مشخص قرار بگیرد و اگر مکان و زاویه روکش تنظیم نباشد، میتواند منجر به درد فک و مشکلات دیگر شود.

روکش دندان

درمان درد روکش دندان

درمان درد روکش دندان به علت و شدت آن بستگی دارد. برخی از اقدامات ساده که ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند عبارتند از:

داروهای ضد درد

داروهای بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول) می توانند در صورت داشتن دندان درد، تسکین موقتی ایجاد کنند.

شستشو با آب نمک

شستشوی دهان با آب نمک ممکن است التهاب را کاهش دهد و درد را کاهش دهد. 1/2 قاشق چایخوری نمک را با آب گرم مخلوط کرده و حدود 30 ثانیه آن را بچرخانید. شستشو را چندین بار در روز تکرار کنید.

داروهای گیاهی

اگرچه اثربخشی آن از نظر علمی ثابت نشده است، برخی از افراد پس از استفاده از داروهای گیاهی تسکین درد را گزارش می دهند . برخی از آنها را می توان مستقیماً روی دندان آسیب دیده اعمال کرد. گیاهان محبوب برای دندان درد عبارتند از:

 • میخک
 • سیر
 • زردچوبه
 • زنجبیل
 • بابونه

غذاهای مشکل ساز

دوری از غذاهای چسبناک، شیرین و سفت پس از روکش دندان می تواند به کاهش درد شما کمک کند. غذاهای سرد و گرم نیز می توانند محرک باشند. سعی کنید غذاهایی با دمای اتاق بخورید.

درمان دندان قروچه

اگر فشردن یا ساییدن منشا درد شما باشد، پزشک ممکن است درمان‌های خاصی را برای دندان قروچه شما توصیه کند. محافظ های دهان گزینه های خوبی هستند.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر دندان درد شما شدید است یا از بین نمی رود، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است یک درمان ریشه ، تعویض روکش یا حتی کشیدن دندان لازم باشد.

چگونه از درد روکش دندان جلوگیری کنیم؟

بهداشت خوب دندان می تواند از شما در برابر درد روکش دندان محافظت کند. حتما:

 • دو بار در روز مسواک بزنید
 • نخ دندان کشیدن روزانه
 • برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

علاوه بر این، از جویدن غذاهای سفت مانند یخ که می تواند به روکش

دندان آسیب برساند، خودداری کنید.

نکات مهم درباره درد روکش دندان

ممکن است پس از قرار دادن روکش کمی ناراحتی داشته باشید، اما بعد از چند هفته، نباید درد داشته باشید.

عفونت ها، پوسیدگی، شکستگی دندان یا سایر مسائل ممکن است علت درد شما باشد. اگر دندان درد شما برطرف نشد، به دندانپزشک مراجعه کنید تاعلت درد دندان روکش شده مشخص شود.

منبع

مقاله مرتبط با این زمینه