دندان عقل چیست و آیا به زمان مناسب کشیدن دندان عقل فکر کرده اید؟ همه ی دندان های ما برای رشد و تکامل خود باید روندی را طی کنند. اما دندان عقل آخرین دندانی است که روند رشد و تکامل را طی می کند. این دندان در اواخر دوران نوجوانی یعنی بین سنین 17 تا 25 سالگی رشد می کند، که اگر خراب یا پوسیده شود زمان کشیدن دندان عقل فرا می رسد. بازه رویش دندان عقل از سنین 17 تا 25 سال در یک حالت کلی تعریف می شود و  ممکن است در برخی افراد زودتر و در دسته ای دیگر رویش این دندان اندکی دیرتر صورت بگیرد. به دندان های عقل، دندان آسیای سوم نیز می گویند! همچنین در انتهای مطلب میتوانید ویدئویی درباره دندان عقل که برای شما آماده کرده ایم را مشاهده کنید.

زمان رویش دندان عقل

زمان مناسب کشیدن دندان عقل در افراد مختلف چگونه است؟

احتمالا همه میدانند ولی اسم دندان عقل هیچ ارتباطی با عقل و یا تکامل آن ندارد! به طور کلی چهار عدد دندان عقل وجود دارد که هر کدام می توانند در فک بالا و یا پایین و در پشت دندان های آسیا رشد کنند. یعنی به طور معمول هر شخصی می تواند دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان عقل در فک پایین داشته باشد. اما این بدین معنا نیست که  رشد دندان عقل در همه یکسان باشد. تعداد دندان عقل و زمان رویش دندان عقل در افراد کاملا با یکدیگر متفاوت است. همانطور که زمان مناسب کشیدن دندان عقل نیز در افراد گوناگون، متفاوت خواهد بود.

دندان عقل می تواند به شکل رشدکرده، نیمه نهفته و یا نهفته کامل باشد و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته باشد. رشد دندان عقل احتیاج به وجود فضای کافی در استخوان فک دارد و در صورتی که فضا به اندازه در فک انسان نباشد، دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته خود را نشان می دهد.

 اگر دندان عقل قابل دیدن و رویت نباشد. در این صورت به آن، دندان عقل نهفته می گویند.

ممکن است قسمتی از تاج دندان ها به طور ناقص در دهان ظاهر شوند، که در این صورت به آن، دندان عقل نیمه نهفته گفته می ‌شود.

وقتی دندان عقل درست رشد نمی کند موجب آسیب زدن به سایر دندان های اصلی می شود، حتی اگر این دندان به درستی و در جای خود هم رشد کند چون برای تمیز کردن آن مشکل خواهیم داشت به مرور پوسیدگی ایجاد می کند. در این صورت زمان مناسب کشیدن دندان عقل فرا رسیده است!کشیدن دندان عقلممکن است افراد زیادی با دندان عقل خود مشکلی نداشته باشند اما باید گفت که این دندانپزشک است که زمان مناسب کشیدن دندان عقل را تشخیص می دهد. البته زمان کشیدن آن بهتر است در سنین جوانی باشد. زیرا استخوان فک و بافت اطراف دندان چندان محکم نشده اند،  پس جراحی یا کشیدن دندان عقل با درد کمتری می تواند همراه باشد.

در صورتی که دندان عقل به جای رشد عمودی، رشد افقی داشته باشد. به سایر دندان ها فشار می آورد و آسیب های جدی به دندان های سالم وارد می کند. در موارد نادر دندان های عقلی که به صورت افقی رشد کرده اند فشار زیادی به ریشه دندان های آسیاب می آورد و موجب احساس درد و ناراحتی می شوند. در واقع پس از اینکه همه ی دندان های اصلی ما رشد کردند دیگر جایی در دهان نیست که دندان عقل بتواند راحت رشد کند پس فضای کمی برای رشد در اختیار دارد در نتیجه به درستی رشد نمی کند و به دندان های دیگر آسیب می زند: یا نهفته رشد می کند و یا نیمه نهفته در لثه جای می گیرد. به هر حال رشد نادرست دندان عقل،  آسیب هایی را در دراز مدت به سلامت دهان و دندان وارد می کند.


زمان مناسب کشیدن دندان عقل چه موقع است؟

همانطور که در بالا نیز ذکر شده زمان مناسب کشیدن دندان عقل باید حتما با بررسی کامل دندانپزشک تعیین گردد. دندانپزشک معمولا عکس های رادیوگرافی از دندان را می بیند و اگر نیاز باشد به شما توصیه می کند که  اقدامات لازم را برای کشیدن یا جراحی دندان انجام دهید.

در صورتی که دندان عقل شما خراب یا پوسیده باشد باید دندان عقل را بکشید و یا جراحی کنید. وقتی ذرات غذا در بین لبه های دندان عقل یا بین دندان عقل و آسیا گیر می کنند با گذشت زمان ایجاد پلاک می کنند و موجب خرابی دندان عقل و یا دندان های کناری می شوند.


درد کشیدن دندان عقلآیا زمان مناسب کشیدن دندان عقل در افراد یکسان است؟

در حالت کلی زمان مناسب کشیدن دندان عقل برای همه یکسان نیست. عوامل بسیاری در تعیین زمان مناسب کشیدن دندان عقل تاثیر دارند، مثلا اگر دندان عقل موجب عفونت یا آبسه و ... شود و با خوردن داروهای آنتی بیوتیک خوب نشوند دندانپزشک ترجیح می دهد که دندان عقل را بکشد. در کل دندانپزشکان معتقدند که اگر فضای مناسب و کافی برای رشد دندان عقل در دهان وجود نداشته باشد بهتر است دندان عقل از 18 سالگی به بعد کشیده شود. در این صورت فضای کافی برای رشد و سلامت  سایر دندان ها در دهان خواهد بود.

دندان عقل نهفته

در چه شرایطی حتما باید دندان عقل کشیده شود؟

  1. اگر بخشی از این دندان درون لثه ها گیر کرده باشد موجب عفونت شده و دندانپزشک توصیه می کند که دندان عقل خود را بکشید.
  2.  اگر رشد دندان عقل شما به حالت افقی باشد حتما دندانپزشک شما طی یک عمل جراحی دندان عقل شما را بیرون می آورد.
  3. در صورتی که دندان عقل شما دچار عفونت یا کیست باشد دندانپزشک دستور خواهد داد که نسبت به بیرون آوردن دندان خود اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر سن شما بالا رفته و دندان عقل شما معلوم نمی شود و یا اینکه نمی دانید رشد دندان عقل صورت گرفته یا نه! حتما به یک دندانپزشک ماهر و با تجربه مراجعه کنید شاید شما دندان عقل نهفته داشته باشید!

اگر  نسبت به قضیه بی تفاوت باشید ممکن است با داشتن دندان عقل نهفته دچار مشکلات زیر شوید:

  • تحلیل و از بین رفتن ریشه های دندان آسیای دوم
  • تولید کیست و تومورهای عفونی با منشا دندانی همان اطراف دندان عقل نهفته
  • از بین رفتن نظم و هماهنگی سایر دندان ها
  • ضعیف شدن استخوان فک


فیلم: همه چیز درباره کشیدن و جراحی دندان عقل

در این فیلم که توسط تیم تولید محتوای دکترطبرسی ترجمه، دوبله و ویرایش شده است به زبان ساده همه چیز درباره دندان عقل و سن رویش و زمان کشیدن و علت کشیدن و ... به خوبی توضیح داده شده است که پیشنهاد می شود این انیمیشن جذاب را نیز به عنوان جمع بندی از دست ندهید.