دندان عقل آخرین دندانی است که فرآیند رشد خود در طول زندگی را شروع میکند. اما اگر فضای کافی در استخوان فک وجود نداشته باشد به صورت نهفته یا نیمه نهفته خود را نشان می دهد که معمولا دردسرساز خواهد شد.

دندان عقل در چه سنی رشد می کند؟

این دندان ها که شامل چهار دندان می شوند هر کدام پشت دندان های آسیا در هر دو طرف فک بالا و پایین انسان و معمولا بین سنین 17 تا 25 سالگی رشد می کنند.
دندان عقل می تواند به شکل رشدکرده، نیمه نهفته و یا نهفته کامل باشد و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته باشد. رشد دندان عقل احتیاج به وجود فضای کافی در استخوان فک دارد و در صورتی که فضا به اندازه در فک انسان نباشد، دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته خود را نشان می دهد.

دندان عقل

آیا دندان عقل حتما باید کشیده شود؟

خیر! دندان عقل اگر فضای کافی داشته باشد و در جای مناسب رشد کند، نیازی به جراحی ندارد. بسیاری از افراد از این بابت مشکلی ندارند و دندان های عقلشان اصطلاحا در "اکلوژن" رشد کرده و در جویدن نیز به کمکشان می شتابند. اما رشد نامناسب دندان عقل بیشتر شایع است.درد دندان عقل

چه موقع و چرا باید دندان عقل را کشید؟

بسیاری از افراد هرگز در طول زندگی مشکل و ناراحتی ای از بابت دندان عقل خود نخواهند داشت اما چنانچه مشکلات احتمالی با تشخیص پزشک منجر به کشیدن دندان شود بهتر است که این کار در سنین جوانی صورت بگیرد زیرا در این سنین هنوز ریشه این دندان در فک و لثه محکم نشده است و جراحی یا کشیدن آن به مراتب راحت تر است و بادرد کمتری همراه می باشد .

این دندان معمولا زمانی ایجاد مشکل می نماید که زیر سطح لثه بماند و به جای آنکه مانند سایر دندان ها به صورت عمودی رشد کند به صورت افقی به رشد خود ادامه دهد این امرممکن است به دلیل کوچک بودن فک و اینکه دندان فضای کافی برای رشد خود ندارد اتفاق بیفتد و حین رشد با فشار به دندان کناری موجبات درد و آسیب به دندان سالم را فراهم می کند .

گاها ممکن است این دندان ها به ریشه دندان های آسیا فشار آورده و درد زیادی را سبب شوند .

گاهی کامل بیرون نیامدن دندان های عقل از لثه میتواند دردناک باشد و بیمار را دچار ناراحتی زیادی نماید . بعضی از افراد در حالت عادی با دندان عقل خود مشکل ندارند و تنها زمان جویدن مواد غذایی و فشار بر روی آن هاست که درد را حس می کنند.دندان عقل نهفته ضرورت کشیدن

عوارض کشیدن دندان عقل در بزرگسالی

کسانی که در سنین بزرگسالی و حتی سالمندی می خواهند اقدام به کشیدن دندان عقل کنند باید بدانند که در این سن ممکن است با عوارض زیر روبرو شوند:
• ریشه های دندان عقل در سنین بالاتر قطعا قطورتر شده و همین باعث می شود تا کشیدن آن همراه با درد و رنج بیشتری باشد.
• بعد از کشیدن، دوران التیام یافتن دندان ها طولانی تر خواهد شد.
• احتمالا چون دیر اقدام به کشیدن دندان کردند، دندان های مجاور نیز دچار پوسیدگی شده اند.
• در این حالت امکان جوش خوردن دندان به فک نیز وجود دارد.
• در افراد مسن تر حتی احتمال شکسته شدن استخوان در حین عمل جراحی نیز وجود دارد.