پر کردن دندان، درمانی است که قرن‌هاست به منظور جلوگیری از کشیدن دندان و برای حفظ ساختار دندان پوسیده انجام می‌شود. پر کردن دندان یکی از پرکاربردترین درمان‌های دندان‌پزشکی برای بازسازی دندان آسیب دیده در سراسر جهان است.

تشخیص ضرورت پرکردن دندان

فقط دندان‌پزشک می‌تواند پوسیدگی دندان و لزوم پر کردن آن را تشخیص دهد. دندان‏‏‌پزشک با آینه دندانپزشکی سطوح هر دندان را به دقت معاینه و هر گونه مورد غیرطبیعی را با وسایل مخصوص بررسی می‌کند. دندانپزشک در صورت لزوم از تمام دهان یا بخشی از آن عکس می‌گیرد. دندانپزشک درمان مناسب را با توجه به شدت آسیب ناشی از پوسیدگی انتخاب می‌کند.دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی

پر کردن دندان چقدر زمان می‌برد؟

برای ترمیم یا همان پر کردن دندان به تزریق ماده بی حسی نیاز داریم، پس از یک مرحله تزریق موفقیت آمیز ماده بی حسی، معمولا بیشتر از 15 دقیقه زمان برای برداشتن پوسیدگی و جایگزینی با ماده ترمیمی نیاز نخواهد بود.پر کردن دندان

کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

کامپوزیت و آمالگام هرکدام مزایا و معایبی دارند و تشخیص اینکه کدام مورد برای پر کردن دندان شما بهتر عمل می‌کند، بر عهده‌ی دندان‌پزشک می‌باشد.

همچنین بخوانید: سفید کردن دندان ها: بلیچینگ، کامپوزیت یا لمینت؟

اما مزایا و معایب آمالگام و کامپوزیت چیست؟

آمالگام از ترکیب چند فلز ساخته شده و رنگ نقره‌ای دارد که پس از مدتی به سمت تیرگی می‌رود. این مورد اصلی‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود معمولا بیماران، کامپوزیت را به خاطر ظاهر به آمالگام ترجیح دهند. اما ترمیم با آمالگام عمر طولانی‏‌تری دارد و در صورتی که تنها در دندان‌های عقبی دهان استفاده شود، قابل مشاهده نیز نخواهد بود و تاثیری بر لبخند شما نخواهد گذاشت.ترمیم آمالگام

البته یکی از فلزات تشکیل دهنده آمالگام جیوه بوده که میزان آن برای کودکان زیر 6 سال مناسب نیست و در تعداد بسیار کمی از بزرگسالان ( کمتر از 1 درصد ) باعث بروز آلرژی می گردد.

و اما کامپوزیت: یک ماده ترمیمی همرنگ دندان است که معمولا در دندان‌های جلو استفاده می‌شود. عمر کمتر و هزینه بالاتری دارد. کامپوزیت استحکام کمتری دارد و برای دندان‌هایی که متحمل فشار جویدن می‌شوند، مناسب نیست.

ترمیم کامپوزیت

اما هر دو ترمیم نیاز به مهارت بالا و موارد با کیفیت و تجهیزات کامل دندان‌پزشکی دارد. در دندانپزشکی تخصصی دکتر طبرسی، ترمیم یا همان پر کردن دندان توسط متخصصی دندانپزشکی ترمیمی و با تجهیزات به روز و بهترین مواد ترمیمی انجام می‌شود.


آدرس و شماره تلفن ما ، نوبت رزرو کنید

آدرس: تهران- سعادت آباد- میدان فرهنگ- سرو شرقی- بعد از بیمارستان پارسیان- پلاک 27- طبقه سوم- واحد 7
تصویر لوکیشن
bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390