جراحی لثه:

لثه یکی از مهمترین بافت های ناحیه دهان می باشد، وجود این بافت به قدری مهم و حیاتی است که در صورت بروز بیماری در آن، حیات کلی دندان‎های آن ناحیه به خطر می افتد به نحوی که حتی دندان‏های کاملا سالم و فاقد هر گونه پوسیدگی، در معرض لقی و حتی کشیده شدن قرار می‎گیرد. متخصصین رشته جراحی‎لثه وظیفه مداوای این بافت مهم را دارند.

پریودنتیست یا متخصص جراح لثه، بعد از معاینه دقیق، وضعیت سلامت بافتهای نگهدارنده دندان شامل، لثه، استخوان پیرامونی دندان، الیاف عضلانی ظریف موجود بین دندان و استخوان دربرگیرنده ریشه دندان را که عامل نگهدارنده دندان به استخوان است، را ارزیابی نموده و در صورت نیاز به مداخلات درمانی، اقدام به تهیه فهرستی از اقدامات پیشگیرانه به شرح زیر می نماید.

1- انجام جراحی های تخصصی پریودنتال بمنظور بهبود شرایط لثه با رویکرد حذف عوامل آسیب رسان نفوذ یافته به بخش‎های عمقی و همچنین اصلاح فرم و شکل استخوان نگهدارنده دندان که در طول زمان به علت هجوم عوامل بیماری زا دچار بد شکلی شده و امکان تخریب‎های بعدی را فراهم می کند.

2- متخصصین معالجه لثه، با توجه به دانش و تسلط به آناتومی ناحیه قادرند که در صورت نیاز بیمار به درمان ایمپلنت، اقدام به کاشتن بخش ریشه ای ایمپلنت در داخل استخوان فک نموده و بخش بی دندان را بدین نحو آماده دندان دار شدن نمایند.


3- متخصصین معالجه لثه در بعضی از موارد بر اساس نیاز به تقویت ساختار و استحکام استخوان ناحیه، اقدامات تکمیلی ویژه ای نظیر افزایش ارتفاع، عرض و عمق استخوان به کمک مواد زیست سازگار می‏‎نمایند که با انجام این کار، امکان بکارگیری  ایمپلنت‎هایی با قطر، طول و کیفیت مناسبتر را برای بیماران فراهم می کنند.

ایمپلنت دندانی

چنانچه بیمار بخواهد برای جایگزینی دندان از دست رفته اش از درمان ایمپلنت استفاده نماید، می بایست پس از نصب بخش ریشه ای آن و گذراندن دوره بهبود و استحکام در داخل استخوان، به بخش پروتز مراجعه نماید تا متخصص پروتزهای دندانی، اقدام به ساخت بخش تاجی یا کراون آن نماید. این مرحله به دلیل اهمیتی که دارد از حساسیت خاصی برخوردار است و در حقیقت متخصص پروتزهای دندانی باید با دقت فراوان و بر اساس محدودیت های موجود در ناحیه از یک سو و اجباری که بخش ریشه‎ مستقر شده در ناحیه به وی تحمیل نموده است اقدام به ساخت و نصب کراون ایمپلنت نماید. در بعضی مواقع که بیمار فاقد تمامی دندان های خود است و استخوان مناسبی نیز برای استقرار دست دندان کامل ندارد، دندانپزشک متخصص پروتزهای دندانی از جراح می خواهد که تعداد معینی ایمپلنت در نواحی خاصی در استخوان فک بیمار قرار دهد تا وی از این قطعات ثابت، به عنوان سکوهای محل استقرار دست دندان کامل استفاده نماید، به این دست دندان اصطلاحا "اور دنچر" Over Denture می گویند.
با ما تماس بگیرید

bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390